1p
Az amerikaiak többsége szerint Barack Obama, a Demokrata Párt jelöltje nyeri meg a novemberi amerikai elnökválasztást.
Az amerikaiak többsége szerint Barack Obama, a Demokrata Párt jelöltje nyeri meg a novemberi amerikai elnökválasztást - derült ki a Fox News tévécsatorna megrendelésére készült közvélemény-kutatásból.

A csatorna által csütörtökön ismertetett felmérés szerint az amerikai választópolgárok 51 százaléka Obama, 27 százalékuk pedig várható vetélytársa, a republikánus párti John McCain győzelmét várja.

A demokrata párti választók 71 százaléka hisz Obama választási győzelmében. A republikánus pártiak mindössze 51 százaléka véli úgy, hogy McCain lesz a következő amerikai elnök, negyedük viszont szintén Obama győzelmére számít.

Egy hónappal ezelőtt a megkérdezettek 47 százaléka nevezte meg Obamát az elnökválasztás várható győztesének, 32 százalékuk pedig McCain győzelmével számolt.

Amennyiben Obama volt vetélytársát, a Demokrata Párt elnökjelöltségéért korábban ádáz csatát vívó Hillary Clintont választja maga mellé alelnökjelöltnek, McCain pedig e téren saját egykori riválisát, Mitt Romney-t, úgy a választók 48 százaléka szerint a demokrata párti páros, 39 százaléka szerint pedig a repulikánus párti jelöltek aratnak diadalt az őszi amerikai elnökválasztáson.


"Egymásra vagyunk utalva"

A nemzetek, a fajok és a különböző vallások közötti falak lebontását, a terrorizmus elleni harc erősítését, s ezzel összefüggésben az Egyesült Államok és Európa fokozottabb együttműködését sürgette Berlinben Barack Obama.

Obama a német főváros központjában, a Brandenburgi kapu közvetlen közelében lévő, győztes porosz háborúknak emléket állító, 1873-ban elkészült Győzelmi oszlopnál beszélt, mintegy 200 ezer berlini előtt: az Egyesült Államoknak és Európának közösen kell szembeszállnia az új kihívásokkal, s ezek sorában a terrorizmust említette első helyen.

A Németországban nagy népszerűségnek örvendő illinois-i szenátor Párizst és Londont is érintő európai körútjának egyetlen nyilvános beszédében hangsúlyozta, hogy a valódi partneri viszony közös tehervállalást, illetve közös áldozatokat követel meg.

Berlinben rendkívül nagy érdeklődés várta a beszédet. Az első vélemények szerint a 46 éves amerikai politikus nagy hatású, külpolitikai és emberi jogi problémákat egyaránt érintő beszédet mondott. Hangoztatta, hogy "nem elnökjelöltként, hanem az Egyesült Államok polgáraként" mond beszédet, ugyanakkor mintegy harminc percben szinte minden fontos területen vázolta a világ, illetve a transzatlanti kapcsolatok jövőjével kapcsolatos elképzeléseit.

A terrorizmust emelte ki a világot fenyegető veszélyek közül, hangoztatva, hogy globális fenyegetésről van szó, amellyel szemben egyetlen ország sem képes egyedül felvenni a harcot. Szavai szerint az Egyesült Államok és Európa teljes mértékben egymásra utalt, ezért - mint fogalmazott - új transzatlanti hidak kellenek. "Ha le tudtuk győzni a kommunizmust, le tudjuk győzni a terrorizmust is" - jelentette ki Obama, utalva arra, hogy a partneri viszony állandó és közös erőfeszítéseket követel. "Mindez nem szabad választás, hanem az egyetlen lehetőség a világ előrevitelére" - fűzte hozzá.

Obama több alkalommal is "Berlin polgárainak" címezte szavait. Emlékeztetett az Egyesült Államok és Németország közötti partnerség hatvan évvel ezelőtti kezdetére, amikor a szövetségesek a világ legnagyobb humanitárius akciójára, a szovjet blokád elleni légihíd létrehozására vállalkoztak az akkori Nyugat-Berlin megmentése érdekében. Emlékeztetett a hírhedt Berlini fal leomlására, hangsúlyozva: az Egyesült Államok és Európa nem engedheti meg, hogy nemzetek, fajok és vallások között új falak jöjjenek létre.

A demokrata párti politikus sorra vette a külpolitikai kihívásokat, s Afganisztán után a nukleáris fegyverek nélküli világ megteremtését említette a második helyen. "Nem engedhetjük meg, hogy Afganisztánban győzzenek a terroristák, s azt sem, hogy Irán nukleáris fegyverre tegyen szert" - jelentette ki Obama.

Az Egyesült Államok és Európa közös erőfeszítéseit sürgette a klímaváltozás elleni harc, továbbá az éhínség leküzdése területén is. Állást foglalt az Oroszországgal való együttműködés mellett, s sürgette az iraki háború mielőbbi befejezését. Hangsúlyozta a közös értékek fontosságát, mindenekelőtt a szabadságot és az emberi jogokat említve, beszédében mindvégig a közös cselekvés mellett emelve szót.

A nap folyamán Barack Obama Angela Merkel kancellárral és Frank-Walter Steinmeier külügyminiszterrel folytatott megbeszéléseket. Aláhúzták a német-amerikai kapcsolatok fontosságát, valamint a transzatlanti viszony erősítésének szükségességét.

A Demokrata Párt várható elnökjelöltje péntek délelőtt a Rajna-Pfalz tartományban lévő Ramstein amerikai légitámaszpontot keresi fel, majd európai körútjának második állomására, Párizsba utazik tovább.


McCain szidja Obamát

Nem késlekedett az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltjének, John McCainnek a kampánytörzse Barack Obama berlini beszédének bírálatával, szembeállítva a "világpolgár" Obamát az "először az amerikaiakra" gondoló McCainnel.

Az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje csütörtök este mintegy 200 ezer ember előtt mondott beszédet Berlin szívében, szavai szerint nem elnökjelöltként, hanem az Egyesült Államok polgáraként, a világ polgáraként. Ez volt Obama Párizst és Londont is érintő európai körútjának egyetlen nyilvános beszéde.

McCain stábja válaszul közleményben azt hangoztatta, hogy miközben Obama a világ polgáraként idő előtt győzelmi parádét tart Berlinben, John McCain tovább ismertette programját az amerikai választópolgárokkal, akik végül dönteni fognak az elnökválasztáson.

A McCain-stáb szerint megfogható az ellentét a két várható vetélytárs között: míg "John McCain annak szentelte életét, hogy az Egyesült Államokat szolgálja, helyzetét javítsa, védelmezze" az országot, addig Barack Obama egy délutánt töltött azzal, hogy erről beszéljen.

McCain az NBC amerikai tévécsatornán csütörtök este sugárzott nyilatkozatában közölte, hogy csak elnökké választása után szeretne külföldön politikai nagygyűlésen beszédet mondani. Egy rendezvényen pedig arról szónokolt, hogy szívesebben kampányol az "Egyesült Államok szívében" és beszél olyan kérdésekről, amelyek most Amerikát foglalkoztatják.

Obama megmutatja magát Európának is
Lezárták Berlint - eszi a fene Párizst és Londont  
Obamát sikerült lebeszélni a Brandenburgi kapuról

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG