Az Amerikai Közösségek Felmérése (American Community Survey) során hárommillió háztartást kérdeztek meg. Az előzetes adatokból kiderült, hogy az amerikaiak nem költöznek, a hitelhiány miatt inkább a nagyvárosokban maradnak, mintsem délfelé vándorolnának. A mobilitás 60 éve nem került ilyen mélypontra, mint most.
"A recesszió valamilyen módon mindenkit elért, a családok különböző stratégiákat vetnek be a gazdasági realitásokhoz való alkalmazkodásban. A munkahely elvesztése - vagy annak lehetősége - szintén növeli a gazdasági bizonytalanságot és társadalmi feszültséget teremt" - értékelte a helyzetet Mark Mather, a non-profit módon működő Népesség Nyilvántartási Hivatal (Population Reference Bureau) elnökhelyettese.
Mint a növekvő munkanélküliségre célozva hozzátette: "ez még csak a jéghegy csúcsa".
Nadrágszíj és mentőöv Nem tetszik az amerikaiaknak az állami segítség |
A házasságokra is rájár a rúd. Ez elmúlt évtized legrosszabb eredménye született: közel minden harmadik 15 év feletti amerikai állította, hogy sohasem volt házas. Ez a válaszadók 31,2 százalékát jelenti. Korábban rendszerint 27 százalék körüli értéket mértek.
A sohasem házasodottak között szerepelt a húszas éveikben járó férfiak háromnegyede, s az azonos korú nők kétharmada. A szociológusok erről azt mondják, hogy manapság tovább tart a fiataloknál az anyagi függetlenség megteremtése: nem házasodnak, mert munkát kell találniuk vagy tanulmányaikkal vannak elfoglalva.
Durván az államok felében lett kevesebb a bevándorlók száma 2007 és 2008 között. A népszámlálási adatok szerint minden ötödik Amerikában élő ember nem angolul beszél odahaza. |
A legnagyobb elővárosi hálózattal rendelkező Miamiban, San Joséban, Kaliforniában és Los Angelesben a lakosság több mint egyharmadát a bevándorlók alkotják, de egyes területeken - például Los Angelesben - szintén apadt a nem-amerikaiak száma.
Javulnak a kilátások az USA-ban
A Wall Streeten szedik össze magukat a családok
Javulnak a "nagybetegek" az USA-ban
USA: túlszaladt a várakozásokon az infláció
MTI