A tokiói értéktőzsde fő mutatója pénteken háromheti mélypontra süllyedt, majd visszafordult a lejtőről, háromnapi veszteségsorozat után némi nyereséggel végzett. Fedezeti vásárlások kezdődtek, és értékforgalmazók szerint feltámadt a remény az iránt, hogy a Wall Street talán már nem zuhanhat tovább. Ezt a vélekedést igazolta a New York-i határidős jegyzések emelkedése is. Előzőleg, csütörtökön az S&P 500-as 1997 óta a legalacsonyabbra esett.
A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 207,75 pontos, azaz 2,70 százalékos nyereséggel 7910,79 ponton zárt, 48,32 százalékkal alacsonyabban az év véginél.
A tokiói tőzsdezárás felé a hongkongi Hang Seng mutató 4,5 százalékos nyereségben, a szöuli Kospi több mint 6,6 százalékos nyereségben, a sanghaji összetett mutató 0,5 százalék közeli nyereségben volt a szerdai záróhoz képest.
A pénteki tőzsdezárás idején a dollár 94,97 jen volt Tokióban, 1,42 jennel drágább a csütörtöki későinél. Az euró 118,90 jen, 2,45 jennel drágább a csütörtöki későinél. Az euró 1,2515 dollár volt, 0,0071 dollárral drágább, mint csütörtökön későn, és 0,0018 dollárral drágább, mint csütörtök reggel.
50 dollár alatt az olajár |
A Bank of Japan október 31-én 0,30 százalékra csökkentette irányadó kamatát, miután korábban - október 8-án - kimaradt a világ mértékadó központi bankjainak egyeztetett kamatcsökkentéséből. A japán központi bank előzőleg utoljára tavaly februárban nyúlt irányadó rátájához, a fedezet nélküli egynapos (overnight) hitelekre vonatkozó kamatcéljához, negyed százalékponttal 0,50 százalékra emelve azt.
Zuhant Amerika
Öt és fél éve legalacsonyabb szinten, gyakorlatilag napi mélyponton zártak a vezető New York-i tőzsdemutatók csütörtökön. A technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 5,0 százalék (70,30 pont) csökkenéssel 1316,12 ponton fejezte be a napot. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 7552,29 ponton zárt 5,6 százalék (444,99 pont) hanyatlással.
A szakértők azt mondták, hogy a gyengülést részben a kőolaj négy dolláros árcsökkenése és az ezzel együtt hanyatló olajipari részvényárak okozták. A tőzsdemutatók lejtmenetéhez hozzájárultak a banki részvények is. Az ágazaton belül kiemelkedett a Citigroup árfolyamának 25 százalékos esése.
Összességében rontotta a befektetői hangulatot az is, hogy egyelőre hajthatatlan az amerikai kormány, amely nem akar támogatást nyújtani a komoly pénzügyi gondokkal küszködő amerikai járműiparnak. Csütörtökön több kedvezőtlen amerikai makrogazdasági adat is megjelent: a vezető amerikai gazdaságkutató számottevő romlást jelzett konjunktúraindexében, míg a kormányzat a foglalkoztatottságban.
A Conference Board amerikai gazdaságkutató csoport közzétette októberi vezető konjunktúramutatóját, a leading indicators-t, amely elsősorban az elkövetkezendő fél év kilátásaira vonatkozó jelzőszám. A mutató 0,8 százalékponttal 99,6 pontra süllyedt. Szeptemberben még 0,1 százalékpontos növekedést jelzett az index.
A vártnál valamivel nagyobb októberi gyengülést elsősorban a részvényárak, az építési engedélyek és a fogyasztói várakozások negatív irányzatával indokolták, illetve a gazdaság zsugorodásának a gyorsulásával.
A nap során az amerikai munkaügyi minisztérium is egy igen kedvezőtlen adatot hozott nyilvánosságra: az elsőként munkanélküli segélyért jelentkezők száma a múlt héten 542 ezerre nőtt a megelőző hét 515 ezer fős adata után. Az elemzők már némi javulást, azaz a kérelmezők számának a csökkenését várták 505 ezerre.
A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta csütörtökön kifutott legközelebbi, decemberi jegyzése 4,00 dollárral 49,62 dollárra süllyedt.
Tőzsdezáráskor New Yorkban az euró 1,2494 dollárra gyengült a szerda késő esti 1,2500 dollárról. A dollár 93,97 jenre esett az előző napi 95,86 jenről. Az euró 270,80 forintot ért az egy nappal korábbi 271,60 forint után (-0,29 százalék). A dollár 216,69 forinton volt a szerdai 216,89 forintot követően (-0,09 százalék).
New Yorkban az arany ára unciánként a legközelebbi, novemberi határidőre 12,70 dollárral 748,60 dollárra emelkedett.
Kellemes meglepetést okozhat Európa
Londoni értékforgalmazók péntek reggel, a korábbi irányzat alapján, óvatosan lejtős kezdetet jósoltak a nyugat-európai részvénypiacoknak, mert semmi jót nem várnak a kora délelőtt megjelenő, előzetes euróövezeti beszerzőmenedzser-mutatóktól, de többen nem zárnak ki kellemes meglepetést sem, miután a New York-i tőzsdemutatók határidős jegyzései emelkedőre fordultak, és az ázsiai piacok is nyereséggel zártak.
Az értékforgalmazók többségi becslése szerint a londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 70 pont körüli veszteséggel nyithat, a frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 80 pont körüli visszalépéssel kezdhet.
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
MTI