1p
A tokiói értéktőzsde fő mutatója pénteken némi nyereséggel végzett: feltámadt a remény az iránt, hogy a Wall Street talán már nem zuhanhat tovább
A tokiói értéktőzsde fő mutatója pénteken némi nyereséggel végzett: feltámadt a remény az iránt, hogy a Wall Street talán már nem zuhanhat tovább

A tokiói értéktőzsde fő mutatója pénteken háromheti mélypontra süllyedt, majd visszafordult a lejtőről, háromnapi veszteségsorozat után némi nyereséggel végzett. Fedezeti vásárlások kezdődtek, és értékforgalmazók szerint feltámadt a remény az iránt, hogy a Wall Street talán már nem zuhanhat tovább. Ezt a vélekedést igazolta a New York-i határidős jegyzések emelkedése is. Előzőleg, csütörtökön az S&P 500-as 1997 óta a legalacsonyabbra esett.
A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 207,75 pontos, azaz 2,70 százalékos nyereséggel 7910,79 ponton zárt, 48,32 százalékkal alacsonyabban az év véginél.

A tokiói tőzsdezárás felé a hongkongi Hang Seng mutató 4,5 százalékos nyereségben, a szöuli Kospi több mint 6,6 százalékos nyereségben, a sanghaji összetett mutató 0,5 százalék közeli nyereségben volt a szerdai záróhoz képest.

A pénteki tőzsdezárás idején a dollár 94,97 jen volt Tokióban, 1,42 jennel drágább a csütörtöki későinél. Az euró 118,90 jen, 2,45 jennel drágább a csütörtöki későinél. Az euró 1,2515 dollár volt, 0,0071 dollárral drágább, mint csütörtökön későn, és 0,0018 dollárral drágább, mint csütörtök reggel.

50 dollár alatt az olajár
A világgazdaság jövőjét érő aggodalom, a részvénypiaci kockázatkerülés szokás szerint növeli a kis hozamú, biztonságosnak vélt japán államadósság keresletét, ez kedvez a jennek a devizakereskedelemben. Ez visszafelé is érvényesül: pénteken a jen kissé gyengült, pontosan azért, mert javult a részvénypiac. A japán központi bank a pénteki kamatdöntésével nem folytatta az enyhítést, de ez nem támogatta a jent, mert megfelelt az elemzők várakozásának.

A Bank of Japan október 31-én 0,30 százalékra csökkentette irányadó kamatát, miután korábban - október 8-án - kimaradt a világ mértékadó központi bankjainak egyeztetett kamatcsökkentéséből. A japán központi bank előzőleg utoljára tavaly februárban nyúlt irányadó rátájához, a fedezet nélküli egynapos (overnight) hitelekre vonatkozó kamatcéljához, negyed százalékponttal 0,50 százalékra emelve azt.


Zuhant Amerika

Öt és fél éve legalacsonyabb szinten, gyakorlatilag napi mélyponton zártak
a vezető New York-i tőzsdemutatók csütörtökön. A technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 5,0 százalék (70,30 pont) csökkenéssel 1316,12 ponton fejezte be a napot. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 7552,29 ponton zárt 5,6 százalék (444,99 pont) hanyatlással.

A szakértők azt mondták, hogy a gyengülést részben a kőolaj négy dolláros árcsökkenése és az ezzel együtt hanyatló olajipari részvényárak okozták. A tőzsdemutatók lejtmenetéhez hozzájárultak a banki részvények is. Az ágazaton belül kiemelkedett a Citigroup árfolyamának 25 százalékos esése.

Összességében rontotta a befektetői hangulatot az is, hogy egyelőre hajthatatlan az amerikai kormány, amely nem akar támogatást nyújtani a komoly pénzügyi gondokkal küszködő amerikai járműiparnak. Csütörtökön több kedvezőtlen amerikai makrogazdasági adat is megjelent: a vezető amerikai gazdaságkutató számottevő romlást jelzett konjunktúraindexében, míg a kormányzat a foglalkoztatottságban.

A Conference Board amerikai gazdaságkutató csoport közzétette októberi vezető konjunktúramutatóját, a leading indicators-t, amely elsősorban az elkövetkezendő fél év kilátásaira vonatkozó jelzőszám. A mutató 0,8 százalékponttal 99,6 pontra süllyedt. Szeptemberben még 0,1 százalékpontos növekedést jelzett az index.

A vártnál valamivel nagyobb októberi gyengülést
elsősorban a részvényárak, az építési engedélyek és a fogyasztói várakozások negatív irányzatával indokolták, illetve a gazdaság zsugorodásának a gyorsulásával. 

A nap során az amerikai munkaügyi minisztérium is egy igen kedvezőtlen adatot hozott nyilvánosságra: az elsőként munkanélküli segélyért jelentkezők száma a múlt héten 542 ezerre nőtt a megelőző hét 515 ezer fős adata után. Az elemzők már némi javulást, azaz a kérelmezők számának a csökkenését várták 505 ezerre.

A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta csütörtökön kifutott legközelebbi, decemberi jegyzése 4,00 dollárral 49,62 dollárra süllyedt.

Tőzsdezáráskor New Yorkban az euró 1,2494 dollárra gyengült a szerda késő esti 1,2500 dollárról. A dollár 93,97 jenre esett az előző napi 95,86 jenről. Az euró 270,80 forintot ért az egy nappal korábbi 271,60 forint után (-0,29 százalék). A dollár 216,69 forinton volt a szerdai 216,89 forintot követően (-0,09 százalék).

New Yorkban az arany ára unciánként a legközelebbi, novemberi határidőre 12,70 dollárral 748,60 dollárra emelkedett.


Kellemes meglepetést okozhat Európa

Londoni értékforgalmazók péntek reggel, a korábbi irányzat alapján, óvatosan lejtős kezdetet jósoltak a nyugat-európai részvénypiacoknak, mert semmi jót nem várnak a kora délelőtt megjelenő, előzetes euróövezeti beszerzőmenedzser-mutatóktól, de többen nem zárnak ki kellemes meglepetést sem, miután a New York-i tőzsdemutatók határidős jegyzései emelkedőre fordultak, és az ázsiai piacok is nyereséggel zártak.

Az értékforgalmazók többségi becslése szerint a londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 70 pont körüli veszteséggel nyithat, a frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 80 pont körüli visszalépéssel kezdhet.

Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG