Nagyfokú katonai készültség szavatolja a pekingi olimpia biztonságát. Összesen 34 ezer katona teljesít majd szolgálatot a kínai fővárosban és környékén, köztük vegyi, biológiai és nukleáris támadások elhárítására kiképzett különleges alakulatok - jelentette az Új Kína hírügynökség az ötkarikás játékok biztonságáért felelős parancsnoki központ egyik magas rangú tisztjére hivatkozva. A speciális egységek közvetlenül az olimpiai helyszíneken is jelen lesznek.
A fő veszélyforrásként az ujgur függetlenségi mozgalmat, a kínai rendszerrel szemben álló tibeti ellenzéket, a Falunkung (Falun Gong) vallási mozgalmat és a demokráciát követelő kínai emigráns mozgalmat nevezte meg Tien Ji-hsziang (Tian Yixiang) ezredes. "Ezek az erők zavarják és szabotálják a pekingi olimpiai játékok előkészületeit" - mondta a biztonsági központ hadseregért felelős tisztje. Hozzátette, hogy a hatóságok "már kaptak hírszerzési értesüléseket bizonyos terrorista tevékenységekről".
Pekingben és körülötte harci repülőgépek, radaregységek és légvédelmi rakéták is készenlétben állnak. A légierő, a haditengerészet és a szárazföldi haderő alakulatait a pekingi és a főváros környéki négy katonai körzetben helyezték el. Az ötkarikás játékok védelmére három szomszédos katonai körzetből is átvezényelnek csapatokat.
Az ezredes elmondása szerint 74 repülőgép, 47 helikopter és 33 hajó vár bevetésre. Hogy egészen biztosra menjenek, a vitorlásversenyeken búvárokat is csatasorba állítanak, hogy "eltávolítsák a gyanús tárgyakat és elhárítsák a rejtett veszélyeket" - írta az Új Kína. Peking és más olimpiai városok légterét a játékok idejére lezárják a kisrepülőgépek előtt.
A kínai fővárosban már a biztonsági erők több ezer tagja teljesít szolgálatot az olimpiai helyszíneken és környékükön, az összes nagy úton és hídon, valamint a középületek előtt. Az olimpiai parkot hermetikusan lezárták, mostanáig sem a pekingi lakosság, sem a turisták nem látogathatták. A Tienanmen téren, Peking központi terén is megszigorították a biztonsági ellenőrzéseket és motozást vezettek be.
A kínai hatóságok kiválasztott tudósítók mintegy 100 fős csoportjának pénteken látogatást szerveztek a Peking egyik elővárosában, Nankouban állomásozó hatodik páncélos hadosztályhoz, a szárazföldi erők egyik 8000 fős elitalakulatához. Az Új Kína szerint nyugati országok riporterei most először járhattak itt. Az újságíróknak egyebek mellett öt harckocsit is megmutattak.
Kémkedésre kötelezik a kínai szállodákat
Hatalmas durranás lesz az olimpiai megnyitó
Ágyba dugnak a kínaiak - vagy így, vagy úgy
MTI