Az adózás rendjéről szóló törvény bizonyos feltételek megléte esetén méltányossági jogkört biztosít az adóhatóság számára, ez pedig egyedi esetekben enyhítési lehetőséget ad a jogszabályi szigorral szemben. A törvény ugyanis alapelvként írja elő, hogy "az adóhatóság köteles méltányosan eljárni, és ha a törvényben meghatározott feltételek fennállnak, az adótartozást mérsékli, illetve fizetési könnyítést engedélyez.”
Az APEH által közzétett tájékoztató szerint az adóhatóság méltányossági jogkörében csak akkor járhat el, ha ezt a törvény lehetővé teszi, ugyanakkor egyben köteles is a méltányosan eljárni, amennyiben az adózó bizonyítja, hogy körülményei a kapcsolódó feltételeknek megfelelnek. Fontos tudni, hogy a fizetési könnyítés engedélyezése nem jogosultság, az nem jár automatikusan, arra csak a törvényben meghatározott feltételek fennállásakor van lehetősége az adóhatóságnak.
A törvény azoknak biztosít méltányossági lehetőséget, akik fizetési kötelezettségeiket valamilyen méltányolható gazdasági vagy személyes okból az esedékesség időpontjáig nem vagy csak részben tudják teljesíteni. Az eljárások alapja a fizetési kötelezettség halasztására, részletekben történő megfizetésére, mérséklésére illetve elengedésére, összefoglaló néven: fizetési kedvezményre irányuló kérelem. Fizetési kedvezmény engedélyezése tehát kizárólag kérelemre történhet - olvasható az adóhatóság honlapján.
A fizetési könnyítés megadásához az adóhatóság különböző feltételeket szabhat. A feltétel nem teljesítése esetén a kedvezmény megszűnik és a tartozás járulékaival együtt egy összegben esedékessé válik. |
A kérelmet az elbírálására hatáskörrel és illetékességgel rendelkező (magánszemély esetében az állandó lakóhely, egyéni vállalkozó és gazdálkodó szervezet esetében a székhely szerinti) APEH Regionális Igazgatóságok megyeszékhelyeken működő Fizetési Kedvezmények Osztályain kell előterjeszteni. Ügyfélkapus kapcsolat esetén lehetőség van a fizetési kedvezményre irányuló kérelem elektronikus úton történő előterjesztésére is. A fizetési kedvezményre vonatkozó elsőfokú adóigazgatási eljárás illetéke 2200 forint, amelyet banki átutalással, illetve készpénzátutalási megbízással (csekk) valamint az erre kijelölt ügyfélszolgálatokon bankkártyával lehet teljesíteni.
Fontos tudni, hogy a fizetési kötelezettség mérséklésére vagy elengedésére csak ténylegesen fennálló tartozás vonatkozásában kerülhet sor. Ez azt jelenti, hogy a már – átvezetéssel, visszatartással vagy befizetéssel – rendezett fizetési kötelezettséget nem lehet mérsékelni, vagy elengedni.
Adót (tőketartozást) csak magánszemély esetén lehet mérsékelni a magánnyugdíjpénztári tagdíjtartozás, valamint a tagdíjtartozás után felszámított késedelmi pótlék és önellenőrzési pótlék kivételével, ez utóbbiak mérséklésére pedig még magánszemély adózó esetében sincs jogszabályi lehetőség - hívja fel rá a figyelmet az APEH. Jogi személyek és egyéb szervezetek esetében kizárólag a szankciók (bírság, pótlék) mérséklésére van lehetőség.
Nem csak az adó miatt kérlelhetjük az APEH-ot |
Nem bírják az adózók, 83 ezren enyhítést kértek |
A mérséklés intézménye nem a felszámolási eljárás elodázására szolgál, csak ott indokolt tehát alkalmazni, ahol a tartozás mérséklésével a racionális gazdálkodás még helyreállítható vagy elősegíthető. Következésképpen, ha a gazdálkodási tevékenység már ellehetetlenült, nincs helye a méltányosság gyakorlásának - áll az adóhatóség tájékoztatójában.
Vissza a feladónak: így vitathatók a számlák
Elektronikus bevallás: két év kellett a működéshez
Mindig is lesznek adóparadicsomok
Az alkalmi munkavállalók a legproblémásabbak?
APEH: még mindig sláger a feketézés
Itt az APEH feketelistája: kik lógnak a legtöbbel?
Privátbankár