Korábban szakértők úgy értelmezték a határozatot, hogy az csak a magánszemélyekre terjed ki. Az APEH sajtóosztályának lapunkhoz eljuttatott tájékoztatása szerint viszont az egyéni vállalkozókra is vonatkozik az Alkotmánybíróság döntése: összesen több mint 992 ezer járulékfizető élhet eztán a lehetőséggel.
Természetesen ez csak elvi lehetőség - állítja az adóhatóság - hiszen döntő többségüknek nincs járulékfizetési problémája. - Ez legfeljebb a magánszemélyekre igaz - közölte Zara László adószakértő a Népszabadsággal. Az egyéni vállalkozók körében szerinte sokaknak van járuléktartozása. Az más kérdés, hogy kérnek-e erre könnyítést: az ezzel járó vizsgálatok ugyanis túl nagy rálátást engednek az adóhatóság munkatársainak a vállalkozó vagyoni helyzetére, márpedig ez nem feltétlenül áll érdekében a kérelmet benyújtónak. Zara László szerint az eljárás során számot kell adni a személyes vagyonba tartozó ingatlanokról, értékpapírokról is.
Az APEH adatai viszont azt mutatják, ebből a körből eddig sem érkezett túl nagy számban kérelem. Tavaly 64.500 kérelemmel fordultak az adóhatósághoz, amelyekben összesen 27,8 milliárd forint mérséklését, illetve elengedését kérték - vagyis átlagosan 431 ezer forintot érintett egy megkeresés. Az APEH végül 30.400 határozatot hozott, melyekben részben vagy teljesen elengedte a tartozást, összesen 5,1 milliárd forint tehertől szabadítva így meg a vállalkozókat - olvasható a napilapban.
Az ombudsman megtámadta a szuperbruttósítást
Így szállhat ránk az APEH
A válság miatt csökkentek az adóbevételek
Ha ügyesek vagyunk, megéri a cafetéria - útmutató
MTI, Népszabadság