Ártalmas munkakörben többet kell dolgozni
Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ) szerint a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot (SZMM) terheli a felelősség, amiért július 1-jétől megszűnt a 36 órás munkahét az egészségre ártalmas és veszélyes munkakörben foglalkoztatottak számára.
Az ASZSZ testületei megtárgyalták a kialakult helyzetet, és tiltakozásukat fejezik ki - közölte a szakszervezet kedden az MTI-vel. Leszögezik: a több tízezer munkavállaló számára súlyos hátrányt és fenyegetettséget okozó, jogalkotási hiányért az SZMM-et terheli a felelősség. A szakszervezet rámutat: az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) többször tárgyalt a kialakult konfliktusról, ennek során megállapította, hogy az Alkotmánybíróság a jogalkotási rend megsértése miatt semmisítette meg a miniszteri rendeletet, de a 2008. február 26-án meghozott döntéshez képest június 30-áig biztosította a jogalkotó számára az alkotmányos szabályozás kialakítását. Az SZMM ezzel szemben megtagadta, hogy az alaptörvény rendelkezéseinek megfelelően adjon ki rendeletet a heti 36 órás munkahét szabályozására.
A minisztérium mindent megtett a rendelet kiadásának meghiúsításáért, mert nem korrigálta a jogalkotási alkotmányellenességet, nem terjesztett elő tárgyalható javaslatot, rosszhiszeműen tárgyalt, a munkáltatók álláspontjával azonosult, és szembeszállt a munkavállalókkal - állapítja meg a szakszervezet. A múlt héten a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) jelentette be, hogy a veszélyes és ártalmas munkakörökben dolgozók érdekében az Alkotmánybírósághoz és az Európai Parlamenthez fordul.
"Nem a munkaórákat kell növelni"
Segélyezés helyett legyen közmunka
258 ezres kezdőbér: műszakisnak áll a világ
MTI