Árvíz: 300 kilométeren van készültség
Szakemberek szerint a Hernád környékén élőknek - amelynek vízszintje 24 óra alatt több mint duplájára duzzadt - idén nem kell számolnunk a 2004-es és 2006-os árvizek során tapasztalt védekezési nehézségekkel. Az árvízvédelmi felkészülési terv és az előrejelzések alapján a vízügyi dolgozók a megfelelő időben megkezdték a védekezést és jelenleg is folyamatosan dolgoznak az összes érintett folyószakaszon - olvasható a közleményben.
A kommüniké emlékeztet arra, hogy Hidasnémetinél szombat hajnalban 415 cm-rel tetőzött a Hernád, ezen a szakaszon a valaha mért legnagyobb vízszint 434 cm. Az előrejelzések alapján az alsó szakaszon, Gesztelynél, vasárnap várható a tetőzés.
A Hernádon levonuló árhullám 13 településre jelentett veszélyt. Pénteken reggel megkezdődött a töltések homokzsákos magasítása, a termőföldek védelme érdekében pedig egy helyen átvágták a töltést. Péntek délutánra a Hernád teljes hosszában kiépült az ideiglenes védelmi rendszer, amely így alkalmassá vált az árhullám zavartalan fogadására.
A közlemény szerint jelentős védekezési többletfeladatot és pluszköltséget okoztak a színesfémtolvajok. A Zagyván található egyik zsilip fémszerkezetét korábban ismeretlenek ellopták, emiatt homokzsákokkal kellett pótolni a hiányzó szerkezetet és biztosítani a zsilip folyamatos megfigyelését. E munkába 18 embert kellett bevonni.
A tájékoztatás szerint az állandó védettség eléréséhez szükséges körtöltések kiépítésének becsült költsége 2,1 milliárd forint, amelyre az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében az érintett önkormányzatok már megkötötték a támogatási szerződést. Jelenleg a projektek előkészületei zajlanak, s a kiviteli munkák várhatóan 2009 folyamán kezdődhetnek el.
A területileg illetékes vízügyi igazgatóságok, az Országos Meteorológiai Szolgálat és az Országos Vízjelző Szolgálat folyamatosan figyelik a csapadék mennyiségét, és ellenőrzik a folyók vízszintjét. Az árvízvédekezési készültséget szükség esetén a területileg illetékes vízügyi igazgató rendeli el. Elrendelés esetén a készültségi fokozattól függően indul meg a megfelelő szintű védekezés.
Az előírások szerint az árvíz súlyosságát három szinttel határozzák meg, illetve létezik az úgynevezett rendkívüli állapot. Ez utóbbi akkor alakul ki, ha egy folyón, patakon a valaha mért legmagasabb szintet meghaladó a víz magassága. Ennél egy fokkal enyhébb a III. fok. A besorolásban az I. fok jelenti a legkisebb vízszintemelkedést. Azt, hogy egy-egy besoroláshoz milyen magasságú vízszint tartozik, folyónként és folyószakaszonként határozza meg a vízügyi hatóság.
Másodfokú készültség a Felső-Tiszán
Másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el a Tisza országhatár és Vásárosnamény közötti szakaszán az utóbbi napok nagy esőzése következtében kialakult árhullám miatt a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság - tájékoztatta az MTI-t Gallyas István. A védelmi törzs vezetője szerint a tiszai árhullám ma tetőzik Tiszabecsnél.
Várhatóan egészen Tokajig legalább I. fokú készültséget kell elrendelni az árhullám levonulásával. A vízügy értesítette a tivadari és a vásárosnamény-gergelyiugornyai üdülőtelepeket kezelő önkormányzatokat, hogy a következő napokban a Tisza kiönt a hullámtérre, s a víz a töltés lábáig ér majd.
"A folyó kiszámíthatatlan viselkedése, a megváltozott vízfolyási körülmények miatt nem javasoljuk a vízre szállást kisebb járművekkel" - jegyezte meg Gallyas István.
A Felső-Tisza mellékfolyói közül a Túr vízállása I. fokú készültség mellett már tetőzött, a Szamoson az árhullám nagysága nem éri el a készültségi szintet, míg a Krasznán ugyancsak I. fokú készültséget tartanak.
1700 milliárd jut a vízre
Most még csak legyintünk a fenyegető vízhiányra...
Földközi-tengeri cunami: védtelenek vagyunk
MTI