"Szakértők bevonásával, széles körű társadalmi egyeztetéssel mielőbb hozzá kellene látni a magyar adórendszer átalakításához" – mondta Lőcsei Tamás, a PricewaterhouseCoopers cégtársa. Szerinte, ha a kormány rászánná magát, két év alatt meg tudna csinálni egy átfogó reformot. Egyébként a parlamenti pártok is egyetértenek abban, hogy az adórendszer átalakításra szorul. Kevesen fizetnek sok adót, míg a magas járulékterhek elől többen a feketegazdaságba menekülnek. A magyar gazdaság versenyképességének erősítéséhez elengedhetetlen lenne a foglalkoztatás bővülése, de ezt sem a magas adók, sem a konvergenciaprogram nem segíti elő. Lőcsei szerint az egykulcsos adó nem jelentené az élőmunka terheinek csökkentését. Akik minimálbér körüli összeget keresnek, rosszabbul járnának - írja a Magyar Hírlap.
Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young igazgatója szerint az egykulcsos adó jövedelemátrendeződést hozna a kis jövedelműek terhére, tehát szociálisan nem indokolható. Tőlünk nyugatra nem alkalmazzák, keletre van rá példa – mondta Vámosi-Nagy, majd hozzátette: "Jelenleg túlzott progresszivitás figyelhető meg az adóban. Az egykulcsos adó és a jelenlegi rendszer tehát a két véglet. Én egy mérsékeltebb progresszivitású személyi jövedelemadó híve vagyok".
Abban szinte mindenki egyetért, hogy szélesíteni kell az adóbázist. Lőcsei kiemelte, hogy ehhez kevés, ha az adóhatóság nagyobb szigorral lép fel azokkal szemben, akik eltitkolják jövedelmüket, és kibújnak az adófizetés alól. Ezért mindenképpen olyan rendszert kellene megalkotni, amely arra ösztönzi az adózókat, hogy betartsák a törvényeket.
Az adóeltitkolás nemcsak nálunk, hanem az egész unióban probléma. Az adócsalók évente 200-250 milliárd euró kárt okoznak a tagországokban.
MKIK: reformbarkácsolás folyik
Nincs új adórendszer az üveggömbben
Kamatadó: 20, vagy 25 százalék - egyre megy
Az EU adókedvezmények ellen (hanganyag)
Magyar Hírlap