A nemzetközi hitelminősítő a kelet-európai devizahitelezésről közölt 12 oldalas összeállításában - amely Magyarországgal és Lengyelországgal, illetve Oroszországgal, Ukrajnával és Kazahsztánnal foglalkozik - azt írta: becslése szerint Magyarországon a bankrendszer-szintű lakáshitel-állomány összértékéhez mérve 1 százalékos, a bruttó kinnlevőség-portfolió arányában 0,5 százalékos járulékos hitelveszteség köthető a devizaalapú hitelekhez. Lengyelországban e járulékos veszteségarány a cég várakozása szerint 0,9, illetve 0,3 százalék lesz.
Tovább gyengült a forint - a svájci jegybankhoz imádkozhatnak a devizahitelesek |
Borzasztó hetük volt a frankhiteleseknek |
Mindemellett a térségi országok zömében nem voltak korlátozó szabályozások a devizaalapú hitelezés kondícióival kapcsolatban - áll a Moody´s keddi londoni elemzésében.
Ugyanerre hívta fel a figyelmet már a múlt hónapban Thomas Mirow, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke.
Mirow a kelet-európai gazdasági átalakulás finanszírozására alakult pénzintézet májusban tartott éves közgyűlése előtt, egy üzleti rendezvényen kijelentette: a közép-kelet-európai országokban fel kellene hagyni a rövid futamú, fedezetlen, fogyasztási célokat szolgáló devizaalapú hitelezéssel, de addig is a kereskedelmi bankoknak más-más hitelezési előírásokat kellene alkalmazniuk attól függően, hogy az adott kölcsönt milyen pénznemben folyósítják.
Az EBRD elnöke szerint a devizakölcsönök folyósításához magasabb hitelképességi követelményeket kell megszabni a fedezettel nem bíró hitelfelvevőkkel szemben, mint a helyi valutában nyújtott kölcsönök esetében.
A Moody´s keddi elemzése szerint a kelet-európai valuták meredek árfolyamgyengülésével lényegesen gyengült az ilyen fedezetlen devizahitelesek adósságszolgálat-teljesítési kapacitása, ami növeli a devizahitel-állományon belül a veszteségrátákat.
Ráadásul a térségi valutákra nehezedő nyomás kiújulásának kockázata továbbra is fennáll. Annak ellenére, hogy a felzárkózó Európa makrogazdasági viszonyai stabilizálódnak, a térség (banki) működési környezete változatlanul kihívásokkal teli, és ki van téve külső sokkhatásoknak - írta az összeállításban Lev Dorf, a Moody´s kelet-európai banki szakelemzője.
Nagy az átfutási idő David Heslam, a Fitch Ratings hitelminősítő felzárkózó európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója az MTI-nek Londonban a magyar kormány gazdasági akciótervének ismertetése után azt mondta: az új folyósításokra érvénybe léptetendő korlátozásnak "marginális" hatása lehet csak a jelenlegi kinnlevőség-portfolióra, a már folyósított devizaalapú lakáshitelek átlagos lejárata ugyanis 13-14 év, és így a devizahitelezés teljes azonnali leállása esetén is "eltartana egy ideig" a már létező devizahitel-portfolió kiigazítása. |
A Moody´s mindazonáltal úgy véli, hogy a devizaalapú hitelek aránya a térségi bankok kinnlevőség-portfolióin belül a következő években még nem változik jelentősen, mivel az újonnan kidolgozott szabályozásoknak a már meglévő devizahitel-állomány mennyiségére nem sok hatásuk lesz, másrészt a devizahitelezés gazdasági ösztönzői még mindig nagyobbak a legutóbbi szabályozói intézkedésekből a bankokra háruló költségeknél.
A cég szerint az általa kimutatott, a devizahitelezésből eredő járulékos hitelveszteségek és a hozzájuk kapcsolódó veszteségmegelőző tartalékolás zöme az idei év végéig realizálódik. Ez azt jelenti, hogy a tartalékolási igény, valamint a bankok tőkehelyzetére és eredményére nehezedő nyomás 2011-től enyhülni kezd, ám a veszteségek teljes körű kimutatása várhatóan éveket vesz igénybe - írta a Moody´s szakelemzője.
Mindezek alapján a devizahitelezés gyakorlata "legalábbis a belátható jövőben" korlátozó tényező marad a kelet-közép-európai bankok jelentős részének hitelminősítői besorolásában - áll a Moody´s keddi londoni elemzésében.
A devizaalapú jelzáloghitelek magyarországi korlátozásának terveiről annak idején hasonló véleményeket hangoztattak más londoni elemzők is.
MTI, Privátbankár