Nyeste Orsolya, az Erste Befektetési Zrt. elemzője elmondta: az augusztusi éves 5 százalékos infláció kellemes meglepetés. A Bloomberg elemzői 5,8 százalékot, ő pedig 5,5 százalékot várt. Hozzátette: a kisebb inflációban jentős szerepet játszottak az erős szezonális hatások, így az, hogy az élelmiszer és a ruházati cikkek ára is csökkent. Mindezek pedig elnyomták az áfa-emelés minimális további hatását, ami szerinte azt is mutatja, hogy a mostani gazdasági helyzetben nem lehet áthárítani a fogyasztókra az adóemelés hatását.
Részben egyetértett ezzel Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője, aki szerint szintén kellemes meglepetés az augusztusi adat. Az elemző 5,6 százalékos éves inflációt várt. Ugyanakkor úgy vélte, hogy a ruházati termékek és a szolgáltatások áraiban megjelent az áfa-emelés hatása, amit mutat az is, hogy a bázishoz képest most a ruházati cikkek szezonális kiárusítása nem hozott akkora árcsökkenést mint korábban. Ezzel szemben viszont a friss zöldségek, illetve a sajt és a cukor ára jobban visszaesett, mint ilyenkor szokásos.
Nyeste Orsolya és Török Zoltán úgy vélte, az év hátralévő hónapjaiban mindettől függetlenül további áremelkedés várható, ám az inflációs pálya sokkal laposabb lesz a vártnál. Nyeste Orsolya kifejtette: míg korábban az év végére 7,3-7,4 százalékos áremelkedést várt, most már elképzelhetőnek tartja, hogy az infláció nem éri el a 7 százalékot sem.
Az elemzői várakozásokra alaposan rácáfolva még a múlt havi értékét is alulmúlta a KSH adatai szerint az augusztus havi fogyasztói árindex: +5% éves és +0,3% havi szinten. Részletek>> |
Londoni feltörekvő piaci elemzők hét százalék alatti jegybanki kamatszintet valószínűsítenek az idei év végére az előzetes konszenzustól alaposan elmaradó augusztusi magyarországi inflációs adatok után. A Cityben van olyan vélemény, hogy a változatlanul hatalmas negatív kibocsátási rés a maginfláció szintjén deflációhoz vezethet jövőre.
Neil Shearing, a Capital Economics nevű vezető londoni gazdaságelemző csoport feltörekvő piaci közgazdásza az MTI-nek a pénteki adatismertetés után azt mondta: "lassú, de folyamatos" kamatcsökkentési ciklust és a jövő év végéig 5 százalékra süllyedő jegybanki kamatot valószínűsít. A JP Morgan bankcsoport londoni elemzői pénteken az eddigi 7 százalékról 6,50 százalékra módosították az idei év végi magyarországi kamatszintre adott előrejelzésüket.
5,0: kitűnő lett az inflációs bizonyítvány
Próbálják kitotózni a magyar inflációt
Árkörkép: egyre drágább az italozás
Szlovákia drágult, de nem annyira
A bevásárlás többé nem élmény, hanem kényszer
Lassan lesz infláció az euróövezetben
MTI, Privátbankár