Ausztria a legjobbak között
Az intézet befektetői szolgálata (Investors Service) által szerdán közzétett országjelentés egyfelől utal Ausztria sokrétű gazdasági és intézményi erősségeire, másfelől felhívja a figyelmet az államháztartási mérleg szilárdságára, jóllehet az alpesi országnak is szembe kell néznie a nemzetközi pénzpiaci felbolydulás és a konjunkturális lehűlés gerjesztette kihívásokkal.
A Moody´s szakértője, Alexander Kockerbeck szerint az osztrák gazdaság ereje a lakosság szociálisan kiegyensúlyozottnak tekinthető általános jólétére, a foglalkoztatottak képzettségi szintjére és az exportszektor versenyképességére vezethető vissza. Jelentésében úgy ítéli meg, hogy ezek az adottságok hozzájárultak ahhoz, hogy Ausztria az európai átlagnál gyorsabban növekedjen az utóbbi években, és politikai egyetértés születhessen olyan súlyos és nagy kihatású reformokról, mint a nyugdíjrendszer átalakítása.
A beszámoló ugyanakkor elismeri, hogy a globális pénzügyi krízis Ausztriára is érezhető hatással jár. Az Európai Bizottság legfrissebb prognózisa alapján az osztrák gazdaság az idén mintegy két százalékkal fog csak növekedni, jövőre pedig recesszió fenyegeti. Ráadásul az ausztriai bankok tetemes mértékben ki vannak téve a közép- és kelet-európai országok, mindenekelőtt Románia, Bulgária és Magyarország drasztikus gazdasági kiigazítási kurzusának, ami átgyűrűzhet az osztrák gazdaságra is.
Mindennek ellenére a Moody´s azon a véleményen van, hogy az ország viszonylagosan erős versenypozíciója, a belföldi ingatlanbuborék hiánya és a szolid államháztartási mérleg átsegítheti az osztrák gazdaságot a jelenlegi, nehéznek tekinthető keretfeltételeken. Az állam tőkeszolgáltatási képességéhez mérten az állami eladósodottság elviselhetőnek tekinthető. A hitelminősítő intézet nem számol azzal sem, hogy Ausztria esetleg ne tudna eleget tenni pénzügyi kötelezettségeinek.
Alexander Kockerbeck szerint elképzelhető, hogy a pénzpiaci válságból fakadó kihívások, illetve a konjunkturális gyengülés miatt az államháztartás konszolidációját célzó további erőfeszítéseket és más reformterveket el kell halasztani. Úgy látja, hogy az új, hamarosan hivatalba lépő kormány legkorábban jövő év elején tudja elfogadni a következő költségvetést. A Moody´s a globális pénzpiaci válság okozta gazdasági károk megfékezésére tett fontos lépésként értékeli a kormánynak az állami pénzügyeket érintő, előre végiggondolt kockázatvállalását.
Elmarad a karácsonyi dőzsölés
Itt az újabb leminősítés
Látótávolságban a lengyel euró
MTI