.jpg)
A tanács lehetőséget lát arra, hogy a jövőben folytassa az alapkamat csökkentését. Ugyanakkor a hazai és nemzetközi gazdasági folyamatokat övező bizonytalanság szintje továbbra is magas, ami óvatos és fokozatos kamatcsökkentési pályát tesz szükségessé - áll a döntésről kiadott közleményben.
A tanács a döntés indoklásában hangsúlyozta, hogy az elmúlt hónapok inflációs folyamatai a májusi inflációs jelentésben foglaltaknak megfelelően és a három százalékos középtávú inflációs cél elérésével összhangban alakultak. Az inflációs alapfolyamatokat legjobban megragadó, az adóváltozásoktól megszűrt maginfláció az elmúlt negyedévben jelentősen mérséklődött, noha a júniusi adat emelkedést mutat. A tanács véleménye szerint csökkent az inflációs céltól lényegesen eltérő várakozások kialakulásának veszélye.
A legfrissebb adatok - a testület értékelése szerint - arra utalnak, hogy folytatódott a gazdasági növekedés lassulása. A versenyszektor bruttó nominálbér-növekedése – a szabályozási környezet változása miatti torzítások kiszűrése után is – egyelőre magasabb a termelékenység változásánál. A munkapiaci adatok értelmezését azonban jelentős bizonytalanságok övezik. A béralakulásnak nincs olyan egyedi mutatója, amely alapján a költségoldali inflációs hatások egyértelműen megítélhetőek lennének.
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a döntést a magyarországi gazdasági folyamatok, köztük a bérek alakulásával, illetve a világban tapasztalható ellentmondásos folyamatokkal indokolta.
Simor András szerint ezzel együtt a tanács lehetőséget lát arra, hogy a jövőben folytatódjon az alapkamat mérséklése. A hazai és nemzetközi gazdasági folyamatokban magas szintű a bizonytalanság, ez óvatosságra ad okot, ezzel együtt a monetáris tanács úgy gondolja, hogy 2008 vége körül elérhető a 3 százalékos inflációs cél, amit a jegybank a kormánnyal közösen tűzött ki. Aláhúzta: a tanács kiemelt jelentőséget tulajdonít az inflációs várakozásoknak, ezek az inflációs várakozások nem magasak, ez pozitív jelenség - mondta az elnök. Annyit elárult, hogy a tartás mellett opciós javaslatként az ülésen a 25 bázispontos csökkentés is felmerült.
Bár nagy volt a megosztottság a várakozásban, nem lepte meg a piacot, hogy a monetáris tanácsa változatlanul hagyta a jegybanki alapkamatot.
A kamattartásról hozott hétfői döntés és az MNB vezetőjének óvatosságot tükröző nyilatkozata ellenére londoni elemzők a júniusban megkezdett pénzügypolitikai enyhítés rövid időn belüli folytatódására számítanak. |
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint tisztább, óvatosabb lépésekre lehet a jövőben számítani annak alapján, hogy a jegybank indoklásában hangsúlyozta: bár lát lehetőséget a további kamatcsökkentésre, csak óvatosan, fokozatosan kívánja végrehajtani. Az elemző kiemelte: míg az elmúlt hónapban azzal indokolta az MNB a kamatcsökkentést, hogy a bérkiáramlással kapcsolatos folyamatok tisztulnak, most mégis bizonytalanságot lát a jegybank. Hangsúlyozta: a piacok egyetértenek az MNB óvatosabb kamatpolitikájával.
A kamatdöntés indoklása az OTP Bank elemzői szerint arra utal, az MNB szeretné elkerülni, hogy a piac túlzott jelentőséget tulajdonítson az utóbbi időben reflektorfénybe került, nehezen értelmezhető béradatoknak az infláció előrejelzése során. A mai döntés a kockázatokat érzékelő, óvatos monetáris tanács képét törekszik erősíteni az OTP kamatdöntésre reagáló gyorsjelentése szerint. Az elemzők ezzel együtt jó esélyt látnak arra, hogy augusztusban tovább csökken az alapkamat. Úgy vélik, erre a negyedik negyedévben nyílik nagyobb tere a tanácsnak, az év végére 6,75 százalékos alapkamatot valószínűsítenek.
Magyar gyerek megvágja? Nincs tuti tipp
A devizakereskedők mást mondanak, mint az elemzők
Tizen vágták a magyar kamatot
Jegybanki alapkamat: egy feles még benne van
MTI