Az elmúlt években az arany árfolyama új és még újabb csúcsokra kapaszkodott, alkalmat adva ezzel a szkeptikusoknak kételyeik megfogalmazására. Minden új csúcs elérése ugyanazokat a kérdéseket veti fel: Indokolt-e egyáltalán az árfolyam-növekedés? Kialakulóban van-e egy aranybuborék? Nem túl magas-e az árfolyam ahhoz, hogy érdemes legyen még beszállni? Mikor jön a következő krach? Ugyanezeket a kérdéseket hallottuk a 850 dolláros évszázados rekord átlépésekor, és akkor is, amikor a sárga fém először került 1.000 dollárba. És most, amikor az aranyár az 1.300 dolláros küszöbnél tart, ismét hallani kritikus véleményeket. Kétségtelen, hogy minden új rekordot nagy valószínűséggel egy korrekció fog követni. Az arany szeptember 5% feletti árfolyamnyereséget eredményezett, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy egy ilyen növekedés után szusszanni szokott az árfolyam egy újabb csúcstámadás előtt - írja az aranypiac.hu
Az említett kételyekkel szemben azonban nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az arany egy hosszútávú, konzervatív befektetés. Az aranybefektetés elsődleges célja az egy életre szóló tartalékképzés, ami a megspórolt vagyon 5-10%-ának minél biztosabb eszközkategóriába történő elhelyezését jelenti. Az érmék és rudak formájában történő klasszikus, fizikai aranybefektetésre nem alkalmazható az a pénzügyi szektorban elterjedt elemzői szemlélet, amely kiemelten a rövidtávú árfolyammozgásokra fókuszál. Márpedig egy minimum 20-30-40 éves időtávra tervezett tartalékképzést figyelembe véve, teljesen érdektelen, hogy valaki jelenleg 1.100, 1.200 vagy éppen 1.300 dolláros árfolyamon vesz aranyat.
Az arany évezredek óta bizonyítja, hogy minden más eszköznél alkalmasabb a tartalékképzésre. A puha fém a világ legkeményebb devizája, éppen ezért számítja bele az aranyat a monetáris politika is a devizatartalékokba. Az arany likviditása páratlan, a világon mindenhol elfogadott. Az emberiség kezdete óta kitermelt aranykészlet évente mindössze 1-2%-al bővül a bányákból újonnan felszínre hozott arany révén. Ezzel szemben az aranystandard megszűntetésének eredményeként a 70-es évek eleje óta a papírpénz mennyisége drámaian növekszik a világban. Mivel tehát az exponenciálisan növekvő globális pénzmennyiséggel (deviza „A”) csaknem változatlan mennyiségű arany (deviza „B”) áll szemben, nem lehet kétséges, hogy ez hosszútávon mit jelent a papírpénz-arany devizapáros árrelációja, más szóval az aranyárfolyam bármely devizával szembeni árfolyama számára. A jegybankok az állami adóssághegyeket és a válság következményeit a gazdaságba pumpált friss pénzzel próbálják orvosolni. Amíg a nyakló nélküli pénzáradat fennáll, nincs mit csodálkozni új árfolyamcsúcsokon az arany (és az ezüst) piacán.
Privátbankár