.jpg)
Amerre csak nézünk, tőkehiányt látunk, és azt, hogy egyébként életképes, szilárd hosszú távú kilátásokkal bíró cégek szorulnak külső finanszírozásra - mondta az alelnök.
Az EBRD a nap folyamán közölte, hogy a kedvezményezett térségére adott idei növekedési előrejelzését az eddigi 3 százalékról 2 százalék alá csökkentette.
Freeman a kereskedelmi szektor kockázatvállalási hajlamának csökkenését illusztrálandó elmondta: korábban minden egységnyi értékű EBRD-finanszírozáshoz tipikusan négy-ötször annyi társfinanszírozás járult a magánszférából; ez az arány jelenleg kétszeres.
Freeman az EBRD székhelyén csütörtök este tartott helyzetértékelés során megerősítette: a bank az idén "drámaian növeli" tevékenységét a fejlettebb közép-európai országokban is, amelyekről a válság előtt még úgy tartotta, hogy 2010-ben már nem lesz szükségük az EBRD támogatására.
Az MTI kérdésére, hogy ezek szerint leállt-e a bank kivonulása ebből a térségből, az alelnök úgy fogalmazott: megfordult a Közép-Európában eszközölt finanszírozások értékcsökkenésének folyamata. Freeman szerint a közép-európai kedvezményezett országok az idén a tervezettnél 500 millió euróval több új finanszírozást kapnak az EBRD-től, amivel a kétszeresére növekszik a korábban előirányzott összeg.
A londoni bank már hetekkel ezelőtt bejelentette, hogy a válságra tekintettel 2009-ben rekord értékű, 7 milliárd euró új finanszírozást nyújt a kedvezményezett térségébe tatozó átalakuló országoknak, és ennek jelentős részét a fejlettebb közép-európai gazdaságok kapják.
Az EBRD 2007-ben - a legutóbbi olyan teljes évben, amelyről végleges adatok vannak - összesen 5,6 milliárd euró új finanszírozást folyósított a kedvezményezett országoknak, de az összeg több mint 90 százaléka a 2004-ben uniós taggá lett nyolc közép- és kelet-európai gazdaságon kívüli térségnek jutott. A közép-európai EU-országcsoportban az EBRD abban az évben 546 millió euró közvetlen finanszírozást és befektetést hajtott végre, 22 százalékkal kevesebbet mint egy évvel korábban.
A londoni bank már 2006-ban bejelentette, hogy az addig EU-taggá lett nyolc legfejlettebb közép-európai ország mindegyike várhatóan 2010-re "kiérik" a bankból, vagyis azután nem lesz már szüksége közvetlen EBRD-finanszírozásra. A csütörtöki londoni tájékoztatón azonban megerősítették, hogy a pénzügyi válságból reálgazdasági válsággá fajult helyzetben az EBRD visszafordítja a fejlettebb közép-európai térségből már elkezdődött kivonulási folyamatot.
Ezt tavaly novemberben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is kérte. A kormányfő által Thomas Mirow-nak, az EBRD német elnökének és a bank részvényes kormányainak küldött akkori levélben az állt: a közép-európai átalakuló országok jelentős gazdasági nyomás alá kerültek a globális pénzügyi felfordulás miatt, és korlátozott a pénzügyi kapacitásuk arra, hogy pótolják az ingatag tőkeáramlásokat és helyreállítsák a piaci bizalmat.
Gyurcsány Ferenc ezért azt kérte, hogy a bank a térségi befektetések csökkentése helyett jelentősen növelje a Közép-Európának nyújtott finanszírozásokat, egészen addig, amíg erre a jelenlegi válság leküzdése végett szükség van.
A csütörtöki londoni tájékoztatón Erik Berglöf, az EBRD főközgazdásza azt mondta: a válság egyik mellékhatása az EU-tag kedvezményezett országokban az infláció meredek lassulása, ami közelebb hozhatja ezeknek az országoknak az euróövezeti csatlakozását.
Az MTI kérdésére, hogy elképzelhetőnek tartja-e a maastrichti csatlakozási feltételrendszer lazítását az EU és az euróövezeti jegybank (EKB) részéről, Berglöf úgy fogalmazott, hogy ezek az intézmények "eddig sem a feltételek enyhítéséről voltak ismertek".
Az EBRD is újraszámolt
Kelet-Európán áll vagy bukik Európa gazdasága
Kivont karddal és egy bőrönd pénzzel jön az EBRD
MTI