1p
Magyarország felzárkózási folyamatát megfúrja versenyképességünk romlása - mondta Chikán Attila egyetemi tanár, a Versenyképesség Kutató Központ igazgatója
Magyarország felzárkózási folyamatát megfúrja versenyképességünk romlása - mondta Chikán Attila egyetemi tanár, a Budapest Corvinus Egyetem Vállalatgazdaságtan Intézete mellett működő Versenyképesség Kutató Központ (VKK) igazgatója szerdán a Budapesten rendezett versenyképességi konferencia és a VKK 2004-2006 között folytatott kutatási eredményeinek ismertetése alkalmából.

Magyarország versenyképességére utal a svájci IMD által közölt májusi rangsor, ahol 55 ország közül a 35. helyre került az ország
, Csehország a 32. lett. Magyarország mögött van Görögország, Portugália, vagy Szlovákia - közölte Czakó Erzsébet, a Vállalatgazdaságtan Intézet igazgatója. A VKK 301 vállalat körében lefolytatott vizsgálata a vállalati versenyképesség hét elemére koncentrált, amelyek közül a közszféra helyzete a legfontosabb - mondta Chikán Attila. Az egészségügy, az oktatás helyzete a vállalati versenyképességet erősen visszahúzza - tette hozzá. Az egyetemi tanár a nemzetközi gazdasági stratégia hiányát említette a második helyen, kiemelve a határokon átnyúló szubrégiók jelentőségének elhanyagolását.

A foglalkoztatás alacsony szintje nem újdonság, viszont ma már az is világos, hogy baj van a foglalkoztathatósággal, ami ismét csak egészségügyi és oktatási kérdés is - jelezte Chikán Attilla.

Az adórendszer illetve az elvonások nagysága gyengíti a magyar vállalatok versenyképességét - jelentette ki Chikán Attila.
Az innovációs intézményrendszer folyamatos áthelyezése a kormányzaton belül gátolja a kutatás-fejlesztés (K+F) tevékenység koordinálását, amelyhez hozzájárul, hogy  a vállalati K+F-re fordított összegek igen alacsonyak nemzetközi összehasonlításban.

Chikán Attila versenyképességi problémaként említette a vállalati hálók kialakításának gyengeségét valamint azt, hogy Magyarországon még nem értik a klaszterek megalkotásának modelljét.

A menedzsmentek minősége ugyancsak versenyképességet rontó tényező - derült ki a vizsgálatból.

A magyar gazdaság átlagos adóterhelése csaknem eléri az Európai Unió átlagát, de kiemelkedően magas az EU-átlag alatt elhelyezkedő tagok között, s ezek az országok a közvetlen versenytársaink - mutatott rá a konferencián tartott előadásában Török Ádám. Az akadémikus, aki egyben a versenyképességi kerekasztal elnöke is, hozzátette: a bérköltségek adó- és tb-terhelése 14 ország (USA, Japán és Európai Gazdasági Térség országai) közül Magyarországon a legmagasabb, csak nálunk több, mint 50 százalék.

Az akadémikus szerint a magyar vállalatok magasabb irodai bérleti díjakat magasabb energia, távközlési és informatikai számlákat fizetnek ki, mint legtöbb versenytársunk.

A versenyképesség szempontjából egyre  nagyobb figyelmet kap egy ország korrupciós indexe, a fekete-szürke gazdaság korlátozó szerepe - hangsúlyozta Török Ádám. Az akadémikus jelezte: Magyarország helyzete nem rózsás, a fekete-szürke gazdaság csak Görögországban, Lengyelországban, Bulgáriában és Romániában erősebb, Portugália, Szlovákia, Csehország vagy Ausztria jobb helyzetben van, s "fényévekkel jár Magyarország előtt Finnország".

Orbán: a kényszer, szigor, erőszak nem megoldás
Veres hallgat, és a meglepetésben bízik
Az OECD kételkedik Gyurcsányban?
Hitelt külföldről? Megérné

MTI
 
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG