.jpg)
A foglalkoztatás alacsony szintje nem újdonság, viszont ma már az is világos, hogy baj van a foglalkoztathatósággal, ami ismét csak egészségügyi és oktatási kérdés is - jelezte Chikán Attilla.
Az adórendszer illetve az elvonások nagysága gyengíti a magyar vállalatok versenyképességét - jelentette ki Chikán Attila. |
Chikán Attila versenyképességi problémaként említette a vállalati hálók kialakításának gyengeségét valamint azt, hogy Magyarországon még nem értik a klaszterek megalkotásának modelljét.
A menedzsmentek minősége ugyancsak versenyképességet rontó tényező - derült ki a vizsgálatból.
A magyar gazdaság átlagos adóterhelése csaknem eléri az Európai Unió átlagát, de kiemelkedően magas az EU-átlag alatt elhelyezkedő tagok között, s ezek az országok a közvetlen versenytársaink - mutatott rá a konferencián tartott előadásában Török Ádám. Az akadémikus, aki egyben a versenyképességi kerekasztal elnöke is, hozzátette: a bérköltségek adó- és tb-terhelése 14 ország (USA, Japán és Európai Gazdasági Térség országai) közül Magyarországon a legmagasabb, csak nálunk több, mint 50 százalék.
Az akadémikus szerint a magyar vállalatok magasabb irodai bérleti díjakat magasabb energia, távközlési és informatikai számlákat fizetnek ki, mint legtöbb versenytársunk.
A versenyképesség szempontjából egyre nagyobb figyelmet kap egy ország korrupciós indexe, a fekete-szürke gazdaság korlátozó szerepe - hangsúlyozta Török Ádám. Az akadémikus jelezte: Magyarország helyzete nem rózsás, a fekete-szürke gazdaság csak Görögországban, Lengyelországban, Bulgáriában és Romániában erősebb, Portugália, Szlovákia, Csehország vagy Ausztria jobb helyzetben van, s "fényévekkel jár Magyarország előtt Finnország".
Orbán: a kényszer, szigor, erőszak nem megoldás
Veres hallgat, és a meglepetésben bízik
Az OECD kételkedik Gyurcsányban?
Hitelt külföldről? Megérné
MTI