A világgazdaság teljesítménye 4,4 százalékkal növekedhet az idén, nagyobb mértékben, mint a legutóbbi, tavaly októberi elemzésben jósolt 4,2 százalék, a bővülés üteme azonban elmarad a 2010-ben ténylegesen elért 5 százaléktól, és jövőre is csak 4,5 százalékra gyorsulhat.
A nyersanyagárak tovább emelkedhetnek, a kőolaj hordónkénti ára 90 dollár körül mozoghat 2011-ben, ami jelentős emelkedés a legutóbbi előrejelzésben szereplő 79 dollárhoz képest. Egyelőre nem áll meg az élelmiszerek robbanásszerű drágulása sem, az árak csak a 2011-es betakarítási időszakot követően mérséklődhetnek.
A fejlett ipari országok csoportjában a bruttó hazai termék (GDP) együttvéve az idén és jövőre is 2,5 százalékkal nőhet, ami elmarad a 2010. évi 3 százaléktól, és várhatóan nem lesz elég a munkanélküliség számottevő csökkenéséhez.
Az Egyesült Államok, a világ legnagyobb gazdasága a tavalyi 2,8 százalék után az idén már 3 százalékkal növekedhet. Amerika esetében a legnagyobb - 0,7 százalékpontos - az eltérés az IMF korábbi előrejelzéséhez képest. A változást, a vártnál gyorsabb kilábalást a 2010 második felében beindított kormányzati ösztönző programoknak, adócsökkentéseknek tulajdonítja a nemzetközi pénzügyi szervezet, amely szerint azonban jövőre már lassulás, 2 százalékos növekedés várható az Egyesült Államokban.
Az Európai Unióban bővíteni kellene a pénzügyi mentőalap forrásait, a bankokon pedig szigorú terhelési próbát - stressztesztet - kellene végezni a piaci bizalom helyreállítása érdekében - figyelmeztet az IMF. "A görögországi, és újabban az írországi problémák hatására ismét felmerültek az államadósság fenntarthatósága és a bankrendszer egészsége körüli kérdések euróövezeti tagországok egész sorában, és talán az övezeten túl is" - áll a Világgazdasági Kilátások - Frissített kiadás (World Economic Outlook - UPDATE) című dokumentumban.
A huszonhetek közül Németországban lehet a legnagyobb mértékű, az idén 2,2, jövőre 2 százalékos gazdasági növekedés. Magyarország első számú gazdasági partnerénél így a bővülés üteme elmarad a tavalyi 3,6 százaléktól, viszont a nagy uniós gazdaságok közül a leginkább szorult helyzetben lévő spanyol gazdaság az idén végre kiemelkedik a recesszióból, a 2009-es 3,7 százalékos és a tavalyi 0,6 százalékos visszaesés után az idén már 0,6 százalékos, 2012-ben 1,5 százalékos növekedés várható.
A feltörekvő államok gazdasága 2011-ben és 2012-ben egyaránt 6,5 százalékkal növekedhet. Az infláció az idén 6 százalék körül alakulhat, a hitelezés gyors bővülése és a tőkebeáramlás miatt pedig a túlhevülés veszélye fenyeget, ezért szigorú monetáris politikára van szükség. Ugyanakkor a globális fogyasztásban 40 százalékos részarányt képviselő feltörekvő országok gazdaságának esetleges lassulása "komoly csapást jelenthet a világméretű válság meghaladásának folyamatára". Némi lassulás már most is látható az IMF szerint, Kínában például, a legnagyobb feltörekvő gazdaságban a tavalyi 10,3 százalék után az idén 9,6 százalékos, jövőre 9,5 százalékos növekedés várható, Indiában pedig a 2010-ben elért 9,7 százalékos ütemről az idén 8,4 százalékra, majd 2012-ben 8 százalékra mérséklődhet a gazdasági növekedés üteme.
MTI, Privátbankár