.jpg)
A cég előrejelzése szerint a világ négy legnagyobb gazdasági erőcentruma - az Egyesült Államok, az euróövezet, Nagy-Britannia és Japán - az idén együtt átlagosan 2,4 százalékos gazdasági növekedést produkál a tavalyi 2,9 százalék után, de még az idei ütem is a kétszerese a globális technológiai buborék kipukkadása után, 2001-2002-ben mértnek. Miután az amerikai gazdaság 16 éve nem volt recesszióban - vagyis a növekedés nem süllyedt negatív tartományba két egymást követő negyedévben -, és ez öt évvel hosszabb az eddigi legtovább tartó, 60-as évekbeli töretlen növekedési időszaknál, a piacokon "beégetődött" az a várakozás, hogy a globális gazdasági stabilitás tartósan jelen lesz. Ez erősíti a kockázatvállalási hajlamot, és így a feltörekvő piaci adósság iránti keresletet is, áll a Fitch Ratings hétfői londoni elemzésében.
A hitelminősítő szerint ugyanakkor három olyan fő kockázati tényező van, amelyet a kilátások szempontjából figyelembe kell venni: az infláció visszatérése, a szinkronizált globális ingatlanpiaci korrekció, és az amerikai gazdaság esetleges kemény landolása.
A Fitch szerint a globális kötvényhozamok május óta tapasztalható 20-30 bázispontos emelkedését részben az infláció újbóli megjelenése iránti piaci félelem hajtja. Az infláció gyorsulásának kockázata azonban korlátozott; az Egyesült Államokban a maginfláció például 2006 szeptembere óta lassul, és a fejlett piacokon kívüli kép is legrosszabb esetben vegyes. A Fitch Ratings által besorolással ellátott 102 ország közül tavaly 61-ben emelkedett az átlagos fogyasztói infláció, és 41-ben csökkent, de az idén a mérleg átfordulása várható: a cég előrejelzése 47 országban számol inflációgyorsulással és 55-ben az infláció lassulásával 2007-ben, áll az elemzésben.
Ráadásul a Fitch szerint az úgynevezett költségnyomásos infláció is csökkenni fog az idén, hacsak nem lesz újabb meredek olajár-emelkedés. Az elemzés szerint ugyanakkor "egyértelműen van még kifutása" a globális pénzügypolitikai szigorításnak, különösen az Egyesült Államokon kívül. A Fitch előrejelzése szerint a legnagyobb fejlett gazdaságok jegybanki kamatszintjének súlyozott átlaga 2008-ban 4,3 százalékra emelkedik, amely már 50 bázispontnál közelebb lesz a 2000-ben mért legutóbbi csúcsponthoz.
A pénzügypolitikai környezet szigorodása "pusztító hatást gyakorolhat" a lakóingatlan-árakra, amelyek az utóbbi években meredeken - Nagy-Britanniában 2000-2006 között például 89 százalékkal - emelkedtek. A Fitch ugyan nem számít akkora ingatlanár-összeomlásra, mint amilyen a 90-es évek elején bekövetkezett egyebek mellett Nagy-Britanniában, mert azt makrogazdasági hibák előidézte szélesebb körű gazdasági okok - meredeken emelkedő kamatok és munkanélküliség - okozták. Mindazonáltal egy szinkronizált ingatlanpiaci korrekció például az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Franciaországban és Spanyolországban jelentős teherként nehezedne a világgazdasági növekedésre, áll a hitelminősítő elemzésében.
Az esetleges kemény amerikai landolás feltörekvő piaci hatásainak illusztrálására a Fitch Ratings külön forgatókönyvet dolgozott ki. Az elképzelt eseményláncolat kezdő mozzanataként az amerikai gazdaság éves összevetésben 1 százalékkal visszaesik, az amerikai import értéke 10 százalékkal csökken, az amerikai kincstárjegy hozama 200 bázisponttal 7 százalékra emelkedik. Ennek a forgatókönyvnek a megvalósulása súlyos mértékben csökkentené a globális befektetési kockázatvállalási készséget, és ezért a feltörekvő térségi adósság (jelenleg igen alacsony) kockázati hozamfelára visszaemelkedne a 2002 óta mért átlagra. Ez azt jelentené, hogy a befektetési kategóriába sorolt szuverén adósok kötvényeinek hozamfelára 85 százalékkal, a "BB" sávba soroltaké 120 százalékkal, a mélyen spekulatív "B" osztályzatúaké 130 százalékkal emelkedne a jelenlegi szinthez mérve, áll a Fitch elemzésében.
A feltörekvő Európáról szóló fejezetben az áll, hogy a térség piacai az időről időre bekövetkező globális kilengéseket legerősebben megszenvedők között vannak. Ez részben a térség "hatalmas" külső finanszírozási igényeit tükrözi: a Fitch előrejelzése szerint ez az idén 250 milliárd, jövőre 314 milliárd dollárra emelkedik a tavalyi 206 milliárd dollárról. A növekedést jelentős részben az orosz folyómérleg-többlet szűkülése magyarázza.
Magyarország a figyelemreméltó kivétel
Továbbra is felülsúlyozott a forint
Felminősítette a Fitch a magyar Raiffeisent
Latin-Amerika és Ázsia a legvonzóbb
MTI