.jpg)
Nem így áll a helyzet a nyugat-európai országok többségében – derül ki a Fitch Ratings egyik legfrisebb elemzéséből. A tanulmány az amerikai másodlagos jelzáloghitel-piac összeomlásán okulva a világ gazdaságainak lakásár-érzékenységét igyekezett megbecsülni, mivel a szakértők a tengerentúli ingatlanok áremelkedésének megtorpanásával is magyarázták a kialakult válságot.
Az európai országok közül Dánia, illetve Nagy-Britannia áll az első helyen ebből a szempontból. Ezekben az országokban az ingatlanok felülértékeltsége a lakosság eladósodottságával párosulva különösen nagy kockázatokat rejt – a növekvő irányadó ráták fényében elképzelhető a lakásárak megtorpanása, és ez akár az amerikai példához hasonlóan a gazdaság megroppanásához is vezethet.
Az összes lakáshitel összehasonlítása |
Lányi Bence, a Raiffeisen Bank elemzője szerint azonban a magyar ingatlanárak esetleges csökkenése nem lehet az amerikai jelzálogpiaci válsághoz hasonló hatással a gazdaságra, mivel a jelzálog-hitelezési szektorok jócskán eltérő fejlettségi szintet képviselnek a két országban - írja a Világgazdaság.
Igyekezett eloszlatni a félelmeket Rodrigo Rato, a Nemzetközi Valutalap (IMF) elnöke tegnapi beszédében. Véleménye szerint a globális kilátások kedvezők; az amerikai másodlagos jelzálogpiacon elszenvedett veszteségek nem indokolják bármely ország gazdaságának válságba sodródását, a globális kockázatvállalási hajlandóság csökkenése pedig kifejezetten üdvös.
Az ingatlanárak bezuhanásától tart a Fitch
Elszálló lakbérek a fővárosban
Eladná lakását, házát? Tuti tippek
Még 5-6 jó éve lehet a román ingatlanpiacnak
Újabb adalék az ingatlanpiaci problémákhoz (hanganyag)
Világgazdaság