.jpg)
Közlése szerint a 2005-ben alakult egyesület a nemtudatos megismeréssel, az úgynevezett implicit kognícióval foglalkozik, amelyről tavaly rendeztek nemzetközi konferenciát. Az idén az intuíciónak a gazdasági döntéshozatalban betöltött szerepét veszik górcső alá.
Kiemelte, hogy a megismerési folyamatnak, mint a tanulásnak, a döntéshozatalnak, az emlékezésnek, vannak tudatos és nemtudatos formái. |
"Nem lenne okos elménktől, ha az egymást követő rengeteg döntési helyzetben csupán ezt a limitált kapacitású rendszert használnánk" - mondta.
A kísérleti pszichológus kifejtette: a legújabb kutatási eredmények azt is mutatják, hogy a döntésekben nemcsak használjuk agyunk nemtudatos feldolgozó rendszereit, hanem egyes helyzetekben ez a sok tekintetben más felépítésű rendszer jobb döntést sugall, mint tudatos párja.
"Különböző problémafajtákat ismerünk. Vannak olyan problémák, amelyeket bizonyos jól bejáratott szabályok követésével oldhatók meg. Sokszor viszont annyira komplex a probléma, hogy csupán valószínűségi kapcsolatokra épülő ismereteink vannak, így nem tudunk bejáratott szabályokat alkalmazni" - közölte Aczél Balázs, hozzáfűzve, hogy ilyenkor a kreativitás, az intuíció segíthet. Ismertetése szerint az intuíció különösen akkor előnyös, ha nagy mennyiségű információt kell nagyon rövid idő alatt feldolgozni. "Erre a tudatos feldolgozás nem képes" - közölte Aczél Balázs, aki példaként a tőzsdei döntéseket hozta fel.
Meggyőződése szerint a konferencia jó alkalmat kerít a párbeszédre a pszichológusok, tőzsdei elemzők, a kísérleti közgazdaságtannal és pénzügyi viselkedéstannal foglalkozó kutatók, valamint az üzleti élet szereplői között. "Célunk, hogy az intuitív döntéshozatalt elősegítő tréninget tudjunk kifejleszteni, amely a vállalati szférában is hasznosítható lenne" - mondta Aczél Balázs.
Miben vagyunk a legjobbak?
Mindenki erről beszél - Ön mit gondol?
Magánbiztosítók az egészségügyben- mit is akarunk?
Ruhagyárból szálloda
MTI