A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságkutató és előrejelző központja 66 országot vizsgált az IT-versenyképesség szempontjából, hat - különböző súlyozású - minőségi és mennyiségi főkategória alapján. Ezek közé tartozik az üzleti környezet, az IT-infrastruktúra, a humántőke, a kutatás-fejlesztési és a jogi környezet, valamint az információ-technológiai fejlesztés támogatása.
A cég e súlyozásokat használva nullától százig terjedő IT-versenyképességi indexet dolgozott ki, és eszerint rangsorolta az általa vizsgált 66 országot.
Az EIU idei listáját - csakúgy, mint tavaly - az Egyesült Államok vezeti 78,9 ponttal. Magyarország - szintén megőrizve tavalyi helyezését - a 28. helyre került, 46,1-es indexszel.
A kelet-közép-európai térségről összeállított, 15 országot felsoroló külön IT-versenyképességi listán azonban a magyar gazdaság a 3. helyre került, a legtöbb régiós EU-tagállam elé. Magyarországot a tágabb szomszédságon belül Csehország és Észtország előzi meg, a többi kelet-európai EU-gazdaság azonban a magyarnál gyengébb IT-versenyképességi indexeket kapott.
A globális lista első tíz helyén - az Egyesült Államok mögött - öt nyugat-európai EU-tagállam, valamint Kanada, Ausztrália, Szingapúr és Norvégia osztozik. A sereghajtó Irán, amelynek összesített versenyképességi indexe 17,1 az idei EIU-listán.
A ház a kimutatáshoz fűzött terjedelmes elemzésben megállapítja, hogy jóllehet a globális információ-technológiai szektor jól tartotta magát az utóbbi évtizedek legmélyebb világgazdasági recessziója közepette is, a válság nyomán egyre erősödő - még a legszabadabb gazdaságokban is észlelhető - protekcionista törekvések azonban kockázatot jelentenek az ágazat jövőbeni versenyképességére.
A legtöbb kormány helyesen ismeri fel, hogy az IT-szektor a gazdasági növekedés egyik fontos motorja. Az egyes fejlesztési programokhoz csatolt, hazai termékek beszerzését előíró záradékok azonban éppen az ágazat globális jellegét hagyják figyelmen kívül, és a hazai vállalatok előnyben részesítése az innovatívabb IT-cégeket fosztja meg a verseny lehetőségétől - áll az EIU csütörtöki londoni elemzésében.
Információs társadalom - föl se fogjuk
Lassan lefaragunk a digitális hátrányunkból
A válság miatt vannak veszélyben az adataink
Háború az interneten: legális spamelés?
MTI