A megkérdezettek 28 százaléka szerint a klímaváltozást illetően már ma rosszabb a helyzet, mint amit a tudósok állítanak. A nők valamivel nagyobb arányban osztják ezt a véleményt, mint a férfiak. A Pest megyében élők körében kimagaslóan magas (41 százalék) az állítással egyetértők aránya. Érdekes, hogy a kisebb, 2000-5000 lakosú településeken is az országos átlagnál magasabb (közel 38 százalék) azoknak az aránya, akik igen súlyosnak ítélik a klímaváltozás hatásait - talán mert az időjárás szeszélyei közvetlen hatással vannak azok megélhetésére, akik mezőgazdasággal foglalkoznak.
A magyarok mintegy 11 százaléka véli úgy, hogy a klímaváltozás és globális felmelegedés körül folytatott vitát nagyon eltúlozzák. Magasabb, 15 százalékot is meghaladó ez az arány a budapestiek körében.
A felmérés arról is megkérdezte az embereket, mit lennének hajlandók megtenni annak érdekében, hogy az energiafelhasználást csökkentsék.
A legtöbben, tízből heten készek arra, hogy a jövőben energiatakarékos izzókat használjanak. Tízből hat ember arra is hajlandó, hogy az elektromos készülékeket ne hagyja készenléti, úgynevezett stand-by üzemmódban, illetve energiatakarékos háztartási készülékeket vásároljanak. Nem meglepő, hogy ezekre az „áldozatokra” legtöbben hajlandók, hisz a környezet mellett ezzel saját pénztárcájuknak is jót tesznek.
A fogyasztók mintegy fele részesítené vásárláskor előnyben a helyi termékeket annak érdekében, hogy azok termelés helyszínétől a végfelhasználóig történő szállítása a lehető legkevésbé szennyezze a környezetet.
Az autózásról már jóval kevesebben hajlandók lemondani: a megkérdezetteknek csak 27 százaléka gondolja úgy, hogy egészen biztosan, vagy valószínűleg kevesebbet utazna autóval. Pozitívum viszont, hogy a magyarok több mint 40 százaléka legalább arra hajlandó lenne, hogy kisebb széndioxid kibocsátású új, vagy használt autót vásároljon.
Elvennék az emberektől a terepjárókat
Környezetvédelem terén leszerepeltek a G8-ak
Klímahatározat - konkrétumok nélkül
Kína miatt hiába erőlködhet az egész világ?