A populista gazdasági vezetés évei után a Gyurcsány-kabinet 2006 őszén elindította az államháztartás átfogó rendbe tételét. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) jó kezdetről beszél, de jó végeredmény szerinte csak akkor várható, ha a magyar kormánynak lesz bátorsága tartani magát a népszerűtlen programhoz a következő választások előtti időszakban is - írta a szerző.
Kitért a tavaly őszi magyarországi eseményekre, a heves utcai tüntetésekre, amelyek persze nem akadályozták meg a kormányt abban, hogy elindítsa "a lakosság számára kemény, ortodox gazdaságpolitikai alapelvek szerint konstruált, hosszú távú gazdaságszanálási takarékossági csomagot". A szocialisták és szabad demokrata koalíciós partnereik a tavaly októberi helyhatósági választásokon elszenvedett fájdalmas vereséggel fizettek a "kíméletlen elemzésért és a gazdaságpolitikai hajtűkanyarért" - állapította meg. Ez a kormányfő nagy politikai bátorságára enged következtetni - saját elvtársaival és a lakossággal szemben - írta.
De a legújabb OECD-jelentés éppen ebben a bátorságban kételkedik - állapítja meg. A párizsi szervezet elismeri, hogy Gyurcsány programja "a populista kisiklások helyrehozására" sokkal jobb, konzisztensebb és hosszabb távú, mint elődeié. Utóbbiak a választások előtt mindig béremelésekkel és adókönnyítésekkel igyekeztek megnyerni a választókat, majd "minimalista korrekciókkal" vonták ki magukat kötelezettségük teljesítése alól. Az OECD szakértői - írta - azonban világossá tették, hogy a hatásos kezdet után tartós fordulatról csak akkor lehet szó, ha a két koalíciós partner az új programhoz a következő parlamenti választások előtti időszakban is tartani fogja magát.
A kételkedés fő oka, hogy a négyéves választási ciklus nem elegendő arra, hogy az államháztartás rendbetételét megfelelő mértékben előre lendítsék, a kamatokat idejekorán a termelést serkentő szintre csökkentsék, a gazdaságot és a jólétet növekedési pályára állítsák. A késlekedés oka a két célkitűzés, az ortodox államháztartás-szanálási program és a másik krónikus magyar baj, az alacsony foglalkoztatottság javítása közötti ellentét. Utóbbi átmenetileg inkább tovább fog romlani az újabb adó- és szociális terhek, valamint a programban szintén előirányzott közkereslet-csökkenés miatt.
A helyhatósági választásokon elszenvedett vereség világos jelzés volt, ha a növekedés tovább várat magára, a szocialistákat a jelenlegi államháztartási politika folytatása esetén a következő parlamenti választásokon a politikai halál fenyegeti - írja. A dilemma feloldására - folytatja - az OECD azt javasolta, hogy az államháztartási politikát még több szerkezeti reformmal egészítsék ki. Csak akkor lehet igazi és tartós jólétnövekedéssel számolni, ha a választásokig hátralévő időben sikerül a foglalkoztatást jelentősen bővíteni. A jólét növekedése a 2010-es választásokon kifizetődik, és megóvja Magyarországot attól, hogy ismét visszaessen az államháztartás-politikai rendetlenségbe - fejeződik be a Neue Zürcher Zeitung cikke.
Orbán: a kényszer, szigor, erőszak nem megoldás
Gyurcsány nekiment a bankoknak
Gyurcsány szerint már csak két évet kell várni
MTI