Az első előadó a módosított egészségbiztosítást úgy vázolta fel, hogy az állampolgár és a munkaadó úgy fizeti a járulékot az államnak, mint eddig, az állam pedig korrigált fejkvóta alapján, a beszedett járulékokból fizet a biztosítóknak. A biztosítók ebből fizetik az egészségügyi szolgáltatók számláit. Ebben a modellben a biztosítók egyike lenne az OEP Zrt. - tette hozzá.
Az egyik vád az üzleti modell ellen, hogy a biztosítók kimazsolázzák a kis kockázatú ügyfeleket és az öregeket meg a szegényeket nem fogadják be. Paál Zoltán szerint ha az állam kockázatarányos fejkvótát fizet, akkor ez a probléma nem valós. A valós kockázatokról viszont jelenleg az OEP-nek van információja.
Az üzleti modell elleni másik vád annak magas költsége. Ez azonban nem lehet több 4-6 százaléknál. Ez ugyan még mindig meghaladja az OEP jelenlegi költségét, viszont ezzel szembe állítható a hatékonyság javulása, amit a szakértők 5-35 százalék között valószínűsítenek.
Paál Zoltán szerint a biztosítók biztosan egységes - és elektronikus - adminisztrációt alakítanának ki. Szintén egységes lenne a protokoll és a befogadási rendszer is. Ahhoz azonban, hogy a biztosítók belépjenek erre a több mint évi 1.000 milliárd forintos piacra, több kérdésre választ kell adnia az államnak.
Maga a rendszer akkor lesz stabil, ha a parlament többsége támogatja, a feles törvényekkel megalkotott rendszer ugyanis bármikor módosítható - tette hozzá. |
Az egészségbiztosítás modellje gazdasági modell, ezért tűzte napirendjére a Generali Reform Műhely a Széchenyi István Szakkolégiummal közösen rendezett konferencián - mondta Pálvölgyi Mátyás a Generali Providencia Biztosító elnök-vezérigazgatója a konferencia megnyitóján. Előbb az egészségügyet kell rendbe tenni, erre ráépíteni a biztosítást már gyerekjáték - hangsúlyozta.
Kevesebb gyógyszert szedünk
Már nyáron megszülethet az új egészségügyi modell
Elkeseredett küzdelem és hálapénz Magyarországon
Cser Ágnes szerint lemészárlás zajlik az egészségügyben
4-5 biztosítót hozhat az SZDSZ-modellje
MTI