Az olajfajták között soha nem volt ekkora árkülönbség
Rekordnagyságra, több mint 17 dollárra szökött az amerikai WTI könnyűolajfajta és az északi-tengeri Brent hordónkénti árának különbözete a keddi kereskedésben.
A Brent irányadó határidős árfolyama hordónként 94 centtel 115,42 dollárra nőtt, miközben a WTI ára 94 cent csökkenéssel 98,06 dolláron állt közép-európai idő szerint kedd délután, így a két olajfajta árának különbözete 17 dollár 36 centre ugrott. A piac ezen a héten a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) szerdai találkozójára figyel, ahol egyes elemzők szerint a kartell a termelési kvóták emeléséről dönthet. OPEC-közeli források egymásnak ellentmondóan nyilatkoztak az utóbbi napokban: egyesek kvótaemelést, míg mások a jelenlegi kibocsátási szintek tartását jósolták.
Korábban az olaj nemzetközi jegyzésárai jelentős mértékben nőttek az észak-afrikai, illetve a közel-keleti politikai zavargások hatására. Akkor sokan a kieső termelési kapacitások pótlására bíztatták az olajtermelő államokat. Bár néhány állam, így Szaúd-Arábia már februárban jelezte, hogy több olajat exportál, hivatalos OPEC-határozat nem született a kvótaemelésről.
Richard Ilczyszyn, a Lind-Waldock elemzője szerint a piac már beárazta a magasabb kínálatot és a Brent most az euró erősödése, a dollár gyengülése, valamint az európai piacok, az esetleges újabb közel-keleti kínálati sokkoknak való közvetlenebb kitettsége miatt drágult.
Szaúd-Arábia az olajtermelés jelentős növelését tervezi júniusban, bárhogyan is dönt szerdán az OPEC a szervezet termelési szintjéről. Rijád napi több mint 500 ezer hordó termelésbővítésre készül júniusban. Ezzel a termelése három éve legmagasabb szintre emelkedik. |
Elemzők ugyanakkor nem látnak fundamentális magyarázatot a WTI és a Brent árfolyamának ilyen mértékű eltérésére. Egy nagyobb bankház kereskedője szerint a WTI árát makro alapok nyomják le, amelyek az amerikai árupiaci kereskedési felügyelet egy várható korlátozó döntése előtt igyekeznek felszámolni pozícióikat.
MTI, Privátbankár