1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A gazdasági válság nyomán zuhanó értékű rubel, a tőzsde mélyrepülése és a növekvő munkanélküliség mind komoly veszélyt jelenthetnek az Oroszországot irányító törékeny hatalmi struktúra egyensúlyára nézve
A gazdasági válság nyomán zuhanó értékű rubel, a tőzsde mélyrepülése és a növekvő munkanélküliség mind komoly veszélyt jelenthetnek az Oroszországot irányító törékeny hatalmi struktúra egyensúlyára nézve.

Azt követően, hogy Vlagyimir Putyin tavaly májusban a szerényebb miniszterelnöki hivatalra cserélte elnöki pozícióját, továbbra is képes volt ellenőrzés alatt tartani az olajdollárok beáramlását, amelynek köszönhetően - a nyugalmazott tábornokoktól kezdve a gyári munkásokig - mindenki felsorakozott mögötte. Ám az egyre mélyülő gazdasági válság miatt elemzők kezdik megkérdőjelezni a Putyin és pártfogoltja, Dmitrij Medvegyev elnök alkotta tandem fenntarthatóságát.

"Nagy a valószínűsége annak, hogy Putyin és Medvegyev népszerűsége jelentősen csökkenni fog, és ez nagy veszélyt jelent az egész politikai rendszerre nézve" - vélekedik Nyikolaj Petrov, az amerikai Carnegie alapítvány moszkvai központjának kutatója.

A két vezető politikus közti távolodás első jele lehet, hogy Medvegyev néhány napja amiatt bírálta a kormányt, hogy nem kezelte elég gyorsan a pénzügyi válság következményeit. "A tervezett intézkedéseket a vártnál lassabban ültetjük át a gyakorlatba, és ami ennél is fontosabb, lassabban, mint ahogy azt a jelen körülmények megkövetelnék" - fogalmazott az elnök, de Putyint név szerint nem említette.

Elemzők szerint Medvegyev politikailag most még igen gyenge, de számítani kell arra, hogy az elnök a jövőben gyakrabban és egyértelműbben fog megfogalmazni hasonló bírálatokat a kormány címére. "Medvegyev nem mondta ki Putyin nevét, viszont világosan különválasztotta az elnöki hivatalt és a kormányt, abban az értelemben, hogy ez utóbbi felelős a gazdaságért" - mondta Dmitrij Oreskin neves politológus.

Az orosz tőzsdén több mint 70 százalékkal estek az árfolyamok tavalyhoz képest, miután az állami vállalatokat elérte a globális hitelválság. Az orosz export nagy részét kitevő kőolaj hordónkénti ára 147 dollárról 40 dollárra csökkent. Az emberek életét jelentősen nehezíti, hogy a rubel 17 százalékkal kevesebbet ér a dollárhoz meg az euróhoz képest, és gyakoriak a munkahelyi elbocsátások.

A válság mélyülése akár komoly kárt is okozhat Putyin ama nimbuszának, hogy ő mentette meg Oroszországot a gazdasági összeomlástól a 90-es években, s ez a fejlemény akár helyzetbe is hozhatja Medvegyevet. "Putyin idejében a helyi, a katonai és a gazdasági vezetők egyaránt jól jártak, és még az egyszerű embereknek is jutott valami. Putyint közmegegyezéssel támogatta a lakosság - mondta Oreskin. - Most azonban ennek a konszenzusnak az ellenkezője kezd formát ölteni, mivel már nem jut elég mindenkinek" - tette hozzá.

Oroszországban bevett eljárásnak számít, hogy a gazdasági problémákért egyszerűen a kormányt teszik felelőssé, és erre hivatkozva menesztik a miniszterelnököt. Putyint azonban továbbra is a legnagyobb hatalommal bíró személynek tekintik az országban, ezért lényegében elképzelhetetlen az elmozdítása. Sokan úgy vélik: nem kizárt, hogy ismét indul az államfői tisztségért a 2012-ben esedékes elnökválasztáson.

"Egy nyugati országban Medvegyev egyszerűen leváltaná Putyint. Oroszországban azonban ehhez egyszerűen nincs elég hatalma" - vélte Jevgenyij Volk, a Heritage Foundation politológusa. "Ugyanakkor végső soron elkerülhetetlen a szakítás a két vezető között, mert egyikük sem lesz hajlandó vállalni a felelősséget az ország helyzetéért" - tette hozzá.

Elemzők szerint Putyinnak alapvetően két lehetősége van: vagy Medvegyev mellé áll, és határozottan alacsonyabb szintű tisztviselőkre hárítja a felelősséget, vagy talál valamilyen módot az elnök - papíron a főnöke - eltávolítására. Egyik lehetséges forgatókönyv szerint egyértelműen különbséget lehetne tenni Putyin személye és a kormány lépései között. Petrov szerint Igor Suvalov miniszterelnök-helyettes kiváló céltáblája lehet ez utóbbi bírálatának. Ha ez a stratégia nem működne, nem kizárt, hogy váratlanul választásokat írjanak ki, és Putyin így visszatérhetne az elnöki székbe.

A kérdés tehát nem is az, hogy a Putyin-Medvegyev tandem mikor esik szét, hanem az, hogy Putyin mikor akarja partnerét lelökni a bicikliről - vélte a Carnegie elemzője. Mint hozzátette, a tandem metaforája nem is megfelelő az orosz politikai vezetés jellemzésére, mert egy tandemben ketten hajtják a pedált. "Jelen esetben azonban Putyin pedálozik, Medvegyev pedig hátul ül a gyerekülésen."

Dögkeselyűk Ukrajna felett: halálszagot éreznek
Fejvesztve menekül a tőke Oroszországból 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG