
"Nagy a valószínűsége annak, hogy Putyin és Medvegyev népszerűsége jelentősen csökkenni fog, és ez nagy veszélyt jelent az egész politikai rendszerre nézve" - vélekedik Nyikolaj Petrov, az amerikai Carnegie alapítvány moszkvai központjának kutatója.
A két vezető politikus közti távolodás első jele lehet, hogy Medvegyev néhány napja amiatt bírálta a kormányt, hogy nem kezelte elég gyorsan a pénzügyi válság következményeit. "A tervezett intézkedéseket a vártnál lassabban ültetjük át a gyakorlatba, és ami ennél is fontosabb, lassabban, mint ahogy azt a jelen körülmények megkövetelnék" - fogalmazott az elnök, de Putyint név szerint nem említette.
Elemzők szerint Medvegyev politikailag most még igen gyenge, de számítani kell arra, hogy az elnök a jövőben gyakrabban és egyértelműbben fog megfogalmazni hasonló bírálatokat a kormány címére. "Medvegyev nem mondta ki Putyin nevét, viszont világosan különválasztotta az elnöki hivatalt és a kormányt, abban az értelemben, hogy ez utóbbi felelős a gazdaságért" - mondta Dmitrij Oreskin neves politológus.
Az orosz tőzsdén több mint 70 százalékkal estek az árfolyamok tavalyhoz képest, miután az állami vállalatokat elérte a globális hitelválság. Az orosz export nagy részét kitevő kőolaj hordónkénti ára 147 dollárról 40 dollárra csökkent. Az emberek életét jelentősen nehezíti, hogy a rubel 17 százalékkal kevesebbet ér a dollárhoz meg az euróhoz képest, és gyakoriak a munkahelyi elbocsátások.
A válság mélyülése akár komoly kárt is okozhat Putyin ama nimbuszának, hogy ő mentette meg Oroszországot a gazdasági összeomlástól a 90-es években, s ez a fejlemény akár helyzetbe is hozhatja Medvegyevet. "Putyin idejében a helyi, a katonai és a gazdasági vezetők egyaránt jól jártak, és még az egyszerű embereknek is jutott valami. Putyint közmegegyezéssel támogatta a lakosság - mondta Oreskin. - Most azonban ennek a konszenzusnak az ellenkezője kezd formát ölteni, mivel már nem jut elég mindenkinek" - tette hozzá.
Oroszországban bevett eljárásnak számít, hogy a gazdasági problémákért egyszerűen a kormányt teszik felelőssé, és erre hivatkozva menesztik a miniszterelnököt. Putyint azonban továbbra is a legnagyobb hatalommal bíró személynek tekintik az országban, ezért lényegében elképzelhetetlen az elmozdítása. Sokan úgy vélik: nem kizárt, hogy ismét indul az államfői tisztségért a 2012-ben esedékes elnökválasztáson.
"Egy nyugati országban Medvegyev egyszerűen leváltaná Putyint. Oroszországban azonban ehhez egyszerűen nincs elég hatalma" - vélte Jevgenyij Volk, a Heritage Foundation politológusa. "Ugyanakkor végső soron elkerülhetetlen a szakítás a két vezető között, mert egyikük sem lesz hajlandó vállalni a felelősséget az ország helyzetéért" - tette hozzá.
Elemzők szerint Putyinnak alapvetően két lehetősége van: vagy Medvegyev mellé áll, és határozottan alacsonyabb szintű tisztviselőkre hárítja a felelősséget, vagy talál valamilyen módot az elnök - papíron a főnöke - eltávolítására. Egyik lehetséges forgatókönyv szerint egyértelműen különbséget lehetne tenni Putyin személye és a kormány lépései között. Petrov szerint Igor Suvalov miniszterelnök-helyettes kiváló céltáblája lehet ez utóbbi bírálatának. Ha ez a stratégia nem működne, nem kizárt, hogy váratlanul választásokat írjanak ki, és Putyin így visszatérhetne az elnöki székbe.
A kérdés tehát nem is az, hogy a Putyin-Medvegyev tandem mikor esik szét, hanem az, hogy Putyin mikor akarja partnerét lelökni a bicikliről - vélte a Carnegie elemzője. Mint hozzátette, a tandem metaforája nem is megfelelő az orosz politikai vezetés jellemzésére, mert egy tandemben ketten hajtják a pedált. "Jelen esetben azonban Putyin pedálozik, Medvegyev pedig hátul ül a gyerekülésen."
Dögkeselyűk Ukrajna felett: halálszagot éreznek
Fejvesztve menekül a tőke Oroszországból
MTI