1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kijev nem akarja a Gazprom szakértőit vendégül látni, pedig Moszkva szerint a vizittel újraindulhatott volna a gáz már ezen a héten. A Naftogaz és a Gazprom vezetői ismét útra kelnek: ezúttal Szocsiban tárgyalnak
Kijev nem akarja a Gazprom szakértőit vendégül látni, pedig Moszkva szerint a vizittel újraindulhatott volna a gáz már ezen a héten. A Naftogaz és a Gazprom vezetői ismét útra kelnek: ezúttal Szocsiban tárgyalnak

Az Európának szállítandó orosz gáz szivattyúzását Ukrajna keleti és nyugati határán ellenőrző nemzetközi megfigyelő csoportról szóló dokumentum azért nem jött létre, mert Ukrajna nem hajlandó a csoportban fogadni a Gazprom szakértőit vagy független orosz szakembereket, jelentette az ITAR-TASZSZ hírügynökség az EU Bizottságának egy szóvivőjét idézve.

- Ezzel Ukrajna akadályozta meg annak a megállapodásnak a létrejöttét, amely lehetővé tette volna a tranzitszállítások felújítását már ezen a héten - mondta az illető. Kijelentette: az orosz szakértők jelenlétét a csoportban számos nyugat-európai energetikus és elemző fontosnak tartja, mivel lehetővé tenné az ukrajnai vezetékekbe a keleti határon bekerülő és onnan a nyugati határon kikerülő földgáz mennyiségének egységes ellenőrzését.

Az EU szerint van megállapodás: jöhet a gáz
A Gazprom vezérigazgató-helyettese, Alekszandr Medvegyev csütörtökön késő éjszaka az Eho Moszkvi rádió adásában ugyancsak Kijevre hárította a felelősséget a megállapodás létrejöttének elmaradásáért.
Kijev azt használta ki, és azért állhatott elő az orosz szakértők fogadását elutasító saját változattal, mert az EU képviselői a tagállamok által jóváhagyott mandátum hiányában nem tudták azonnal aláírni a vonatkozó dokumentumot, vélte Konsztantyin Koszacsov, az orosz állami duma külügyi bizottságának elnöke. - Az Európai Uniónál jól értik, hogy többről van szó, mint pusztán kereskedelmi nézeteltérésről, és ebben az értelemben a csütörtöki brüsszeli tárgyalásoknak volt eredménye. Az orosz megfigyelők kizárása nem felel meg Oroszországnak, amint az sem, hogy Kijev az EU-val igyekszik közvetlenül megállapodni. A tárgyalás és a párbeszéd nem zárult le, de a válság sem ért véget - mondta Koszacsov.

Az EU és Kijev között azonban csütörtökön létrejött egy megállapodás az uniós országok szakembereiből álló megfigyelőcsoport ukrajnai fogadásáról, és ez több uniós illetékes szerint is már pénteken elfoglalja a helyét Ukrajnában. Nem vehető biztosra azonban, hogy ennek nyomán tényleg hamar megindulhat az orosz földgáz tranzitszállítása Európába. Az EU is óvatosan fogalmazott: "Az ellenőrök telepítésének el kell vezetnie ahhoz, hogy helyreálljon az EU-tagállamok Oroszországból származó ellátása", áll a cseh EU-elnökség Brüsszelben publikált nyilatkozatában, amely Mirek Topolánek cseh és Vlagyimir Putyin orosz kormányfő telefonbeszélgetésére hivatkozik.  

Mirek Topolánek, az EU soros elnöki tisztségét betöltő Csehország kormányfője csütörtökön későn este telefonon beszélt orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal, és Putyin újra megerősítette: Oroszország kész fogadni a Gazprom, az ukrán Naftogaz, valamint a nagy európai vásárlók szakembereiből álló csoportot az objektív megfigyelés érdekében, és egyben szükségesnek tartja egy ugyanilyen összetételű csoport működését Ukrajnában. Topolánek és Putyin az orosz kormányfő sajtószolgálata szerint egyetértett abban, hogy ez a megoldás tenné leginkább lehetővé a Gazprom által kényszerűségből leállított európai gázszállítások helyreállítását.

Az ellenőrző mechanizmus létrehozását eredetileg Oroszország javasolta még január elején, de akkor Ukrajna hivatalos formában elzárkózott a megfigyelők fogadásától. A héten Angela Merkel német kancellár újra felvetette ezt a lehetőséget: akkor arról volt szó, hogy a csoport a Gazprom és a Naftogaz, továbbá az EU és a nagy vásárlók képviselőiből áll össze, és orosz és ukrán területen egyaránt ellenőrzi a gáz áramlását. Korábban úgy látszott, Ukrajna ebbe belemegy.  

Közben az ITAR-TASZSZ szerint Silvio Berlusconi olasz kormányfő javasolta Ukrajnának, hogy a még fennálló gázadóssága - 614 millió dollár - mielőbbi törlesztése érdekében kérjen kölcsön az EU-tól. (Az összegben többszáz millió dollárnyi késedelmi kamat is szerepel az ukrán fizetési késedelmek miatt, és ezt Kijev nem akarja kifizetni.)

Kosztantyin Koszacsov viszont azt vetette fel: amíg Oroszország adja, Ukrajna szállítja és az EU használja fel a földgázt, addig a jelek szerint mindig gondok lesznek, ezért vissza kellene térni ahhoz a korábbi elképzeléshez, hogy közös konzorciumot hozzanak létre. Eredetileg orosz-ukrán-német konzorciumról volt szó, ma már azonban orosz-ukrán-EU konzorcium lenne aktuális, és ez - pártolói szerint - hosszú távú, stabil rendet biztosítana a gáztranzitban. A Gazprom és az ukrán Naftogaz vezetője Szocsiba utazott, ahol pénteken várhatóan folytatják az egyezkedést. Hírügynökségek felhívják a figyelmet, hogy Szocsiban tartózkodik az orosz államfő, Dmitrij Medvegyev is.

Takarítson meg 1 millió köbméter gázt az országnak
Egy csepp gáz sem jön - összeomlástól tartanak
Még ma feloldhatják a gázkorlátozást
Gázkrízis: préseli egymást a Gazprom és Ukrajna
Mégsem kell menni dolgozni szombaton!
Gázkrízis: sorra állnak le a cégek
Még ma kiterjesztik a gázkorlátozást: jön a III. fokozat
Idegek harca: csak pár napig bírja a gázstop



MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG