1p
Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint ha a térségi válság elmélyül és elhúzódik, az a világi irányzatú arab rendszerek összeomlásával fenyegetne
Leminősítette Egyiptom eddig sem befektetési ajánlású államadósi osztályzatát hétfőn a Moody"s Investors Service nemzetközi hitelminősítő, arra az aggodalmára hivatkozva, hogy a megmozdulásokra adott kormányzati gazdaságpolitikai lépések alááshatják az ország már most is gyenge finanszírozási helyzetét.

Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint ha a térségi válság elmélyül és elhúzódik, az a világi irányzatú arab rendszerek összeomlásával fenyegetne. A citybeli szakértők ezzel kapcsolatban felhívták a figyelmet arra, hogy a régióban található a világ ismert földgáztartalékainak csaknem a fele, illetve a bizonyított nyersolajkészleteknek majdnem a kétharmada.

A Moody´s hétfői londoni bejelentése szerint az egyiptomi kormánykötvények adóskockázati besorolása az eddigi "Ba1"-ről egy fokozattal "Ba2"-re romlik. Az új osztályzat kilátása további leminősítés lehetőségére utaló negatív.

Váratlan csapás

A Moody´s az előző besorolásra a hétfői leminősítésig stabil kilátást tartott érvényben, vagyis - a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban ritkán előforduló módon - a cég úgy rontotta Egyiptom adósosztályzatát, hogy arra előzőleg nem jelentett be negatív kilátást.

Az osztályzatrontáshoz fűzött hétfői elemzésében a hitelminősítő azzal a véleményével indokolta a lépést, hogy jelentősen megemelkedett Egyiptomban a "politikai eseménykockázat" szintje, és erőteljes annak a valószínűsége, hogy a kormány egyebek mellett a költségvetési politika lazításával próbálja majd kordában tartani a lakossági elégedetlenséget.

A Moody´s megjegyzi, hogy az egyiptomi közfinanszírozási helyzet már most is "feszített", és jóval gyengébb a "Ba" besorolási kategóriában lévő más szuverén adósokénál. Az egyiptomi államháztartási hiány a hazai össztermék (GDP) 8 százaléka körül mozog, miközben a "Ba" besorolású államadósokra jellemző középérték 4 százalék - áll a hitelminősítő elemzésében.

Egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings a múlt hét végén az addigi stabilról negatívra rontotta az általa is befektetési szint alá sorolt Egyiptom adóskockázati besorolásainak kilátását, jelezve, hogy ha a zavargások folytatódnak és ez veszélyezteti a gazdasági-pénzügyi rendszert, annak az egyiptomi besorolás visszaminősítése lehet a következménye.

Még sokáig marad a bizonytalanság

Londoni felzárkózó piaci elemzők hétfői helyzetértékelése szerint "mély és bonyolult" politikai válság lett úrrá a térségen, és belátható ideig várhatóan erősen bizonytalan marad a helyzet.

A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni feltörekvő térségi szakértőinek tanulmánya szerint ez világszerte ismét befektetői kockázatkerülési hullámokhoz vezethet.

A GS stratégiai elemzői szerint a 400 milliós lakosságú közel-keleti és észak-afrikai régió esetleges mély és elhúzódó válsága kiszámíthatatlan politikai következményekkel járhat, és szélsőséges esetben a világi irányzatú rendszerek összeomlását okozhatja. Egy ilyen fejlemény konszolidálhatja "a politikai iszlám hatalmi bázisát" a térségben, sőt akár világszerte - vélekedtek a ház citybeli elemzői.

Az egekbe szökhet az olaj ára

A Goldman Sachs szakelemzői a tanulmányban kiemelik, hogy a térségben van a világ bizonyított földgázkészleteinek 48 százaléka, és az ismert globális kőolajkincs 61 százaléka. A régió adja a globális földgáz- és nyersolajtermelés 18, illetve 36 százalékát - teszik hozzá a GS londoni szakértői.

A ház szerint mindez gyorsíthatja az olajárak emelkedését, és komoly veszélybe sodorhatja a világgazdaság kilábalását.

Sikertelen globalizáció

A Goldman Sachs tanulmánya a térségi feszültségek okai között említi, hogy a régiós országok zöme nem tudta teljes mértékben kihasználni a globalizáció kínálta előnyöket az elmúlt két évtizedben.

A legfőbb haszonélvező az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) olajtermelő országcsoportja, amely jelenleg a világ 15. legnagyobb gazdasága, 25 ezer dollárnak megfelelő éves fejenkénti átlagjövedelemmel. A kisebb GCC-tagországokban "rendkívüli mértékű a prosperitás", ezekben 50-80 ezer dollár a fejenkénti éves jövedelem - áll a GS hétfői londoni elemzésében.

A tanulmány szerint a GCC-csoport határain túli térségi országokban, Egyiptomban, Algériában, Marokkóban, Tunéziában, Líbiában, Iránban és Szíriában azonban az elmúlt két évtizedben semmiféle jövedelmi felzárkózás nem volt, ezekben az államokban a fejenkénti jövedelmek 1990 óta megragadtak a hét vezető ipari hatalom (G7) jövedelmi átlagának 5-10 százalékán. Mindössze Libanonban volt érzékelhető előrelépés: itt a fejenkénti jövedelmek a G7-átlag 25 százalékára emelkedtek a húsz éve mért 5 százalékról.

Mindenki mindenki ellen

Az egyiptomi fejlemények politikai kockázatait tárgyalva a Goldman Sachs elemzői valószínűtlennek nevezték, hogy a történtek után - és tekintettel előrehaladott korára - Hoszni Mubarak államfő újabb elnöki periódusra jelöltetné magát, de lehetséges utóda, Omar Szulejmán most kinevezett alelnök számára - kormányzati, titkosszolgálati és hadseregbeli múltja miatt - szintén nehéznek bizonyulhat a tömegtámogatás megszerzése a választásokon.

Azonban meglehetősen bonyolult a szekuláris ellenzék helyzete is, mivel nincs olyan egyértelmű vezető, aki képes lenne egyesíteni ezt a tábort, biztosítani a hadsereg mindennél fontosabb támogatását, és sikerrel felsorakoztatni ezt az erőt az általános választásokra.

Ha ezt a problémát a következő hónapokban nem sikerült megoldani, akkor a világi irányultságú ellenzék megosztva indul a választásokon, és így sokkal gyengébb pozícióban lesz ahhoz, hogy szembeszálljon a Muzulmán Testvériséggel és egyéb iszlám szervezetekkel - áll a Goldman Sachs hétfői londoni elemzésében.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG