A remények szerint július folyamán a kártya fizikailag is meg tud jelenni, ezt követően pedig átfogó ismertető kampányt indítanak a rendszer előnyeiről - fogalmazott Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős államtitkára a Széchenyi Pihenő Kártya bevezetésének előkészítésével kapcsolatban tartott sajtótájékoztatón. Az államtitkár elmondta: a munka jól halad, a júliusi indulás terve tartható, teljes valójóban ugyanakkor a program 2012-2013-ban teljesedhet ki. 2013-tól úgy néz ki, csak a SZÉP kártya vehető majd igénybe, az üdülési csekk fokozatosan kivezetésre kerül a cafeteria elemek közül. (Korábbi tájékoztatás szerint utóbbi 2012. december 31-éig működne, vagyis igényelni már csak idén lehetne, 2013-ban pedig már nem is lehet majd felhasználni.)
Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója üdvözölte a kormány döntését a kártyával kapcsolatban, ennek bevezetése ugyanis illeszkedik a Turizmus Zrt. stratégiájához is. Tájékoztatása szerint szeretnék, hogy a magyarok turisztikai kiadásaiból mind több kerüljön belföldön felhasználásra. A vendégéjszakák több mint felét magyarok adják, de még mindig csak a lakosok harmada utazik/nyaral itthon, ennek formálása a cél - közölte. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Zrt. nevében minden dolgozónak lehetőséget biztosítanak arra, hogy SZÉP kártyát tudjanak már idén igényelni.
A SZÉP kártyával kapcsolatos információk az itthon.hu weboldalon belül külön almenüpontban találhatók. Az információkat folyamatosan bővítik. |
Kovács Antal, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese szintén úgy vélte, a belföldi turizmusnak újabb komoly lökést adhat ez a kártya. Kovács Antal kijelentette: több mint 2000 elfogadóhellyel rendelkeznek a cafeteria kártyák kibocsátása terén és elsőként csatlakoznak kibocsátóként a programhoz. Webalapú elfogadást is tudnak majd biztosítani, mely a költségek alacsonyan tartásában játszik szerepet - tette hozzá.
Körtvélyessy László miniszteri biztos a sajtótájákoztatón kérdésre válaszolva kiemelte: utalvány típusú kártyáról van szó, mely fizikailag úgy néz ki, mint egy bankkártya. A munkáltató szerződik a kibocsátó intézményel (bankkal) és a dolgozói részére egy utalványszámlát nyit, melyre a cafeteriában meghatározott összegek utalhatók, majd az összeget a munkavállaló szabadon felhasználhatja. A helyszínen POS-terminál segítségével olvassák le a kártyát, de lesz internetes elérés is, illetve a tervek között szerepel egy call centeres elérés létesítése is - hangsúlyozta.
A Széchenyi Pihenő Kártyát, mint új cafeteria elemet a munkáltatók évi 300.000 forint értékben adhatják a munkavállalóknak. A juttatás - az üdülési csekkhez hasonlóan - járulékmentesen nyújtható és az adózási feltételei is igen kedvezőek. Mivel béren kívüli juttatásnak minősül, így a támogatás értékének szuperbruttósított (1,19-szeres) értéke után 16 százalékos mértékű személyi jövedelemadót kell a munkáltatónak fizetnie: tulajdonképpen tehát 19,04 százalékos közteherről beszélhetünk. A 300 ezres kereten felüli utalást már az egyéb jövedelmekkel azonos járulékok terhelik. Az üdülési csekk és a Széchenyi Pihenő Kártya jelenleg akár egyszerre is adható kedvezményes javadalmazási formák, ugyanis jogszabály a párhuzamosan történő juttatásukat nem zárja ki. Fontos tudni ugyanakkor, hogy a kedvezményes összeghatár több juttatótól származóan is együttvéve értendő, vagyis egy olyan alkalmazott, aki két helyen is dolgozik, nem kaphat mindkét állása után egyszerre 300 ezer forintnyi pihenőkártyára utalt juttatást. |
Mint ismert, a szálláshely-szolgáltatással kapcsolatos korlátozás miatt a szállodáktól függetlenül üzemelő fürdőhelyek és éttermek - nem alaptalanul - már korábban is attól tartottak, hogy a SZÉP kártya bevezetésének nagy vesztesei ők lehetnek. A kártya alkalmazása hivatalos becslések szerint 3-5 éves időtávon belül a belföldi turizmus mintegy 30-35 százalékos fellendülését eredményezi - ezt Szatmáry Kristóf a sajtótájékoztatón is megerősítette.
Az államtitkár szintén kérdésre válaszolva hangsúlyozta: bár az üdülési csekk bevételéből szociális célú üdültetés is zajlott, a SZÉP kártyát a kormány gazdaságélénkítő eszköznek tartja, ettől - bár fontos elem - külön kell kezelni a szociális üdültetés kérdését, melyre a későbbiekben fognak megoldást találni.
A kabinet 2011. március 30-ai ülésén fogadta el a kártya kibocsátásáról és felhasználásáról szóló rendeletet. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter április 1-jén döntött arról, hogy a Széchenyi Pihenő Kártya mielőbbi, gördülékeny bevezetése érdekében munkacsoportot hoz létre, mely április 4-én Szatmáry Kristóf belgazdaságért felelős államtitkár irányításával meg is alakult. A szaktárca érintett főosztályai és szakértők mellett a Magyar Turizmus Zrt. közreműködésével működő munkacsoport célja a rendszer júliusi piaci bevezetése.
Privátbankár - Korcsog Miklós