1p
Az idei év második negyedévében rekord mértékben nőttek az OTP Csoport kockázati költségei, és az eddigiekkel ellentétben ezek nagy része a magyarországi működéshez köthető
Az idei év második negyedévében rekord mértékben nőttek az OTP Csoport kockázati költségei, és az eddigiekkel ellentétben ezek nagy része a magyarországi működéshez köthető - a magyar gazdaság jövőjét illetően mégis igencsak optimista a bankcsoport.

Mai budapesti sajtótájékoztatóján számolt be Bencsik László vezérigazgató-helyettes az OTP idei első féléves eredményéről. A bankcsoport második negyedéves konszolidált számviteli eredménye 27,4 milliárd forint volt, a korrigált (tőzsdei) eredmény pedig 42,3 milliárd (a két szám közti különbség a montenegrói leánybank nettó 15 milliárdos goodwill értékvesztéséből fakad, hasonló goodwill-leírás utoljára két évvel ezelőtt rontotta a csoport szintű eredményt). Utóbbi megegyezik az első negyedéves eredményekkel. Bencsik szerint a számviteli eredmény elmarad az első negyedévitől ugyan, de a tavalyi negyedik negyedévnél jobb lett legalább.

Ugyanakkor az utóbbi 3 hónapban két jelentősebb tétel is hozzájárult az eredmények alakulásához. 18,3 milliárd forint adózott eredményhatással járt a devizaswapok átértékelése - ez a tétel jelentősen javította az OTP nettó kamateredményét. A másik tétel egy fedezeti ügylet, amely az ukrán leánybank devizahitelezéséhez köthető  (és a csoport szintű eredményekben pluszként jelentkezett).

Markánsan növekvő kockázati költségek

Ön már érzi, hogy elmúlt a válság? Szavazzon!
A bank üzemi eredménye ezen tételek nélkül is stabil - mondta Bencsik. A legmarkánsabb változás az utóbbi 3 hónapban a kockázati költségek elszabadulása. A portfólió romlásából származó költség 88 milliárd forint, ez jelentős növekedésnek számít. Változás, hogy a 33 milliárdos növekményből 26 milliárd forint a magyarországi működéshez köthető - vagyis a kockázatok pénzügyi súlya áttevődött a külföldi leánybankokról a magyar ügyletekre. Bencsik László a likviditási tartalékról annyit mondott, az "brutálisan erős", sőt  "már-már" túlon túl is nagy ("fenntartása költséges"), ezért megpróbálják visszafogni a betéteket. Az OTP Bankcsoport likviditási helyzete stabil, bruttó likviditási tartalékai meghaladják az 5,2 milliárd  eurót - mondta Bencsik.

Romló hitelportfólió - megfelelő céltartalékok

Friss tőzsdei árfolyamok
Történelmi mélypont után az új lakáshitelekből származó piaci részesedés elérte a csoport méretének megfelelőt, annak 85%-a már ráadásul forinthitel. Bencsik szerint a tavalyi visszaesésben része volt annak is, hogy az OTP már a piaci szigorítások előtt áttért a forinthitelezésre. Az árfolyamhatást kiszűrve a az OTP csoport jelzáloghitel csökkenésének mértéke a felére esett vissza. A Csoport megtakarytási állománya pedig 2010 első felében - hozam- és árfolyamhatást kiszűrve - 9,5 milliárd forinttal bővült, az OTP így stabilan tartja piaci részesedését.

Magyarországon a a portfólió romlás dinamikus, csoport szinten a 90  napon túli késedelmes hitelek volumene elérte a 123 milliárd forintos szintet, ami indokolttá tette a céltartalékok felhalmozását. A magyar hitelportfólió újboli drasztikus romlása mögött a laksáhitelezés áll   java részt.

"AZ IMF és az EU nélkül is stabilan finanszírozható az ország"

Egyértelműen a növekedés jeleit látjuk, az egyensúlyi mutatók kedvezőek - mondta az OTP vezérigazgató-helyettese a magyarországi makrópályáról készített elemzésükről. Az IMF és EU csomagok megújítása nélkül is finanszírozhatónak tűnik az államháztartás, sőt 2011 végéig "bombabiztosan" - mondta a vezérigazgató-helyettes, aki szerint ezek után sem látnak nagy kockázatokat az államháztartás finanszírozhatóságában (szerintük államkötvényekkel, kincstárjegyekkel az biztosítható).

A 2008 októberében kötött 20 milliárd eurós IMF-EU hitelszerződés keretén belül hazánk eddig 7,4 milliárd eurót használt fel, ami Bencsik értékelése szerint nem ad okot aggodalomra. Jelenleg a kormányzat FX számláján 3,7 milliárd euró betét van, melyből 1,2 milliárd eurót a kormányzat dollár-euró swap ügyletének értékelése tesz ki. Így a jövőbeni finanszírozásra rendelkezésre álló kormányzati FX szintje eléri a 4,7 milliárd eurót. Az OTP számítása szerint ráadásul még magasabb hiányszámok esetén is megindulna az államadósság csökkenése (3-5 éven belül jelentős eredményekkel).

Mind a GDP, mind pedig az ipari termelés növekedő pályán van - részletezte Bencsik -, javult a foglalkoztatási helyzet is. A külső egyensúly drámaian javult, a külkermérleg masszívan pozitív, a hiánycél pedig megvalósítható. A korábbi évekhez képest kifejezetten megnyugtató a makrópálya - tette hozzá Bencsik.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG