Az SZDSZ besokallt: kiszállnak
A Hírszerző internetes újság értesülése szerint az SZDSZ nem fogadja el a Gyurcsány Ferenc által legutóbb jelölt Takács János miniszterelnök-jelöltségét. A lap úgy tudja: az SZDSZ ügyvivői 8:3 arányban utasították el a kormányfő jelöltjét.
A Hírszerző értesülését lényegében az MTI-nek nyilatkozó szabad demokrata források is megerősítették, az SZDSZ ügyvivői testületében kialakult szavazati arányokkal kapcsolatban azonban nem kommentálták a Hírszerzőn közölt számokat. A Hírszerző szerint ezzel a döntéssel az SZDSZ "kiszáll" az egyeztetésből.
"A liberálisok a jelek szerint megelégelték, hogy az MSZP naponta több és egyre komolytalanabb jelölttel bombázza őket, és nemet mondtak a népszerű Electrolux-vezér jelölésére" - írta az internetes újság.
Semmire se lesz jó az új kormány?
Széles körű politikai támogatottság nélkül az új kormánynak nem lenne igazi mozgástere, csak "tűzoltó" intézkedéseket hozhatna, átfogó szerkezeti reformokba azonban nem tudna belevágni az MTI által megkérdezett banki elemzők szerint.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője elmondta: egy év ugyan olyan hosszú idő, amely alatt sok lényeges lépést lehetne megtenni, de nem valószínű, hogy egy szűk évre szóló mandátummal rendelkező kormány, bizonytalan parlamenti háttérrel belevágna lényegi reformokba.
Úgy vélte: ha az új kormány programja nem élvez széles körű politika támogatottságot, nincs értelme olyan reformokat előkészíteni, amelyeket a 2010-es választás után felálló kormány lesöpörhet az asztalról. Hozzátette: a szerkezeti reformok előkészítése hosszú időt vesz igénybe, kész program pedig még nincs. Az előrehozott választás ugyan lehet, hogy fél év elvesztegetését jelenti, de nem biztos, hogy egy új kormány kinevezése nem jelent-e egy évnyi elvesztegetett időt.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is úgy látja, hogy bár egy év elég lenne ahhoz, hogy bizonyos reformok alapjait lefektesse egy új kormány, ám ennek politikai konszenzus nélkül nem sok értelme van. A pártoknak legalább a reformok alapjaiban meg kell tudni egyezniük. Az elemző megjegyezte: hiába elkötelezett a reformok mellett egy kormány, ha a parlament időről időre leszavazza. Véleménye szerint prioritásként kell kezelni az államháztartási hiánycél teljesítését.
Ön kit látna szívesen a miniszterelnöki székben? Szavazzon!
Lesz jelölt, de nagy a titkolózás
Orbán: mekkmestert keresnek, nem miniszterelnököt
Gyurcsány végjátéka egyre zavarosabb
"Magyar kormányfőnek lenni kétes dicsőség"
Kormányválság 2009
Minden, amit tudni érdemes: részletek >>>
MTI