Az SZDSZ Surányit akarja kormányfőnek
Ön kit látna szívesen a miniszterelnöki székben? Szavazzon!
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki szombaton jelentette be távozási szándékát, kedden Glatz Ferenc akadémikust, Surányi György volt MNB-elnököt és Vértes Andrást, a GKI elnökét nevezte meg az MSZP kormányfő-jelöltjeként. Fodor Gábor közölte, hogy az SZDSZ számára közülük csak Surányi György az elfogadható jelölt.
Surányi György az egyetlen, aki képes lehet a bizalmat helyreállítani, és valóban politikamentesen irányítani az országot - mondta a pártelnök. Hozzátette: az ország érdeke most az, hogy cselekvőképes kormánya legyen, az előre hozott választás viszont legalább fél év kiesést jelentene.
Nem kell mindenáron megegyezni, és lehet, hogy a vége mégis az előre hozott választás lesz, de amíg esély van, addig törekedni kell annak "a közös halmaznak", a megtalálására, "amelyben mindkét párt elképzelései egyesülni tudnak". Olyan program kell, amely a Reformszövetségén alapul, de ahogy az idő múlik, azt is korrigálni kell - közölte Fodor Gábor.
Surányi György a rádiónak azt mondta: megtisztelőnek tartja, hogy szóba került a neve. A volt jegybankelnök úgy fogalmazott, hogy rajta nem múlna a megegyezés, de a feladatot csak akkor szabad elvállalnia, ha a parlamenti pártok elfogadják ezt a megoldást.
A volt jegybankelnök arra a kérdésre nem válaszolt, hogy miről tárgyalt kedden a Fidesszel. A rádió információi szerint annyit kért, hogy az ellenzéki párt ne támadja, ha miniszterelnök lesz.
Az MSZP minél gyorsabban megállapodna a miniszterelnök-jelöltről - mondta Simon Gábor, az MSZP országos választmányának elnöke a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában. "Igyekszünk minél gyorsabban megállapodni. A közjogi határidő meg van szabva, hogy mikor kell a konstruktív bizalmatlansági indítványt benyújtani. A szándékaink szerint a héten meg szeretnénk állapodni, de mindenképpen a közjogi határidőn belül" - hangsúlyozta Simon Gábor. A politikus hozzátette: a megállapodás azonban nem lehet ultimátum és nem diktátum.
Az országnak ma az az érdeke, hogy legyen a parlament széles támogatását élvező miniszterelnöke. A politikának mindent meg kell tennie, hogy a következő hónapokban talpon maradjon az ország, ehhez kell a parlamentben érdemi többséget találni - tette hozzá.
Szakértői kormány vagy előrehozott választás?
Tudjuk hogy fájni fog, mégis kell
Megvannak a miniszterelnök-jelöltek
Ebből is Gyurcsány jön ki győztesen?
Az MSZP készül az előrehozott választásokra
Surányi elvállalná, de nem lesz céltábla
Ravasz húzás volt Gyurcsány lemondása
A visszájára is elsülhet a kormányfő-váltás
A forint is Gyurcsány utódját várja
Kamatcsökkentést hozhat az új kormányfő
MTI