Üdvözlöm, helyes lépés - így jellemezte röviden az Orbán-kormány által bejelentett második Széchenyi Tervet Róna Péter közgazdász a Közbeszédben. Hozzátette: régóta nyilvánvaló, hogy a hazai kis- és középvállalatok felkarolása és buzdítása a kiút a jelenlegi válságból. "Minden olyan terv és elképzelés, ami ezt előmozdítja, szerencsés" - mondta a szakember a Duna Televízióban.
Szükségünk lesz a jóindulatra
Az IMF és az EU-tárgyalások kapcsán ugyanakkor kritizálta a kormányt. "Nem tartom helyesnek, hogy megszakították és ahogy megszakították a tárgyalásokat az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal. Ennek nincs értelme. Vannak nézetkülönbözetek, vannak megoldandó problémák, de nem kell sem az EU-ból sem a Valutaalapból mumust csinálni. Komoly problémáink vannak a nemzetgazdaság területén, nem lesz könnyű a kilábalás, minden jóindulatra és segítségre szükségünk lesz" - érvelt Róna Péter.
Mást akar tőlünk az EU és mást az IMF
Az interjú alapján készült közlemény szerint az Európai Unió elsősorban amiatt aggódik, hogy Magyarország hatodik éve van folyamatosan ún. túlzott deficiteljárás alatt. Ha 2011-ben sem sikerülne a költségvetési hiányt a bruttó hazai össztermék, a GDP három százaléka alá vinnünk, akkor az Unió - a jelenleg érvényes szabályok szerint - kénytelen lenne megvonni Magyarországtól a közösségi támogatásokat. Ezzel például megoldhatatlanná válna a kormányzat azon terve is, hogy a Széchenyi Terv érdekében átcsoportosítja az uniós forrásokat - érvelt Róna Péter.
Azzal kapcsolatban, hogy az IMF-hitelmegállapodás kapcsán milyen gazdasági mutatókat kérhet jogosan a Valutaalap hazánktól, a szakember úgy látja: amíg vissza nem fizetjük a hitelt, addig a pénzügyi szervezetnek joga van a 2008-ban vállalt mutatók teljesítését ellenőrizni.
The Times: "Éljen Magyarország, amiért szembeszállt a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval!" >> |
Nem a Valutaalap rugalmatlan, hanem az uniós cipő szorít?
Róna Péter - reagálva a Valutaalap rugalmatlanságát bíráló nemzetközi véleményekre - kijelentette: esetünkben a rugalmatlanság nem a Valutaalaptól jön, hanem abból fakad hogy Magyarországnak jövőre mindenképpen teljesíteni kell a három százalékos hiánycélt az uniós szabályok miatt. Ahhoz pedig, hogy ezt hitelt érdemlően hozhassuk jövőre, idén tudnunk kell tartani a 3,8 százalékot. "Az IMF nem ragaszkodik sem a háromhoz, sem a 3,8 százalékhoz. De ha az EU a támogatások visszavonására kényszerül, mert nem hoztuk a három százalékot, akkor az egész dolog borul" - fejtette ki álláspontját Róna Péter a Duna Televízióban.
Privátbankár