Azerbajdzsán egyelőre nem lesz Európa fő gázszállítója
Hangsúlyozta, hogy a Baku környékén a közelmúltban feltárt sah denizi gázmező ugyan ezer milliárd köbmétert meghaladó mennyiséget rejt, azzal lehet számolni, hogy Azerbajdzsán 2015-re évi 20 milliárd köbméter földgázt fog exportra termelni. "Ne felejtsük el, hogy az egyik legrégebbi olajtermelő országnak számító Azerbajdzsán csak az idén kezdi meg a gáz exportját, eddig maga is importra szorult" - mondta. Ebből a 20 milliárd köbméterből Törökország már lekötött magának 7 milliárd köbmétert, így Azerbajdzsán csak évi mintegy 10 milliárd köbméter gázt lesz képes Európának szállítani. "Lássuk be, ezzel a mennyiséggel nem mi leszünk Európa fő szállítója" - fogalmazott.
Natiq Aliyev szerint a jelenlegi helyzetben a Nabucco-terv megvalósítása csak akkor látszik lehetségesnek, hogy ha az Oroszországot déli irányban elkerülő vezetékbe kazah és türkmén gáz is kerül. Úgy vélte, hogy ez a lehetőség még valós, annak ellenére, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a közelmúltban éppen arról állapodott meg kazah és türkmén kollégájával, hogy a két közép-ázsiai ország elsősorban Oroszországon keresztül juttatja piacra az általa termelt földgázt.
Az azeri miniszter értesülése szerint Kazahsztán és Türkmenisztán földgáz termelésének 80 százalékáig kötelezte el magát Oroszország mellett. Úgy fogalmazott, hogy ha a fennmaradó 20 százaléknak csak a fele jutna a Nabucco vezetéken át Európába, akkor a terv már gazdaságilag megéri, hiszen az azeri földgázzal együtt így 40 milliárd köbméternyi gáz jönne össze a maximálisan évi 31 milliárd köbméter kapacitásra tervezett nemzetközi projekt számára.
Putyin megfúrhatja a Nabuccót?
A Nabucco helyett Azerbajdzsán lehet a magyar út
MTI