A Perzsa- öböl térségének friss büszkesége, a Dubai torony elérte az 512 métert, négy méterrel lett már most magasabb, mint az eddigi csúcsépület, Taiwan Taipei-tornya. A jövőre elkészülő építmény végleges magassága 693 méter lesz. Vagy még több: egyes spekulációk szerint az épület 800 méternél is magasabbra tör, ám az építő cég egyelőre titokként kezeli a torony végső szerkezetét. Elképesztő, nehezen elképzelhető hihetetlen felhőkarcoló, a sivatagi olajvilág gazdagságának jelképe.
A rekord vitathatatlan lesz, merthogy eddig voltak mindenféle polémiák, hogy igazából mi számít épületnek és mi nem, egy antenna magassága elviheti-e a dicsőséget egy teljes felhőkarcoló elől, legyen a mérce inkább legfelső emberek által lakott vagy használt szint, nem pedig az antenna, amit rábiggyesztenek. Szóval lehet bármiféle kritérium, Dubai győzni fog, ez lesz a világ legmagasabb ember-alkotta szerkezete.
Melyik lesz a világ legmagasabb épülete? Képek |

Burj Dubai
A századforduló győztese, Európa egykori büszkesége, az Eiffel-torony egy egész korszak égbetörő optimizmusát fejezte ki, a technológia az emberiség szemében maga volt a jövő és a megoldás. Az üzenet itt is fontosabb volt, mint a funkció, hiszen eredetileg nem is szánták arra, hogy a világkiállítás után is fennmaradjon. New York felhőkarcolói viszonylag ésszerű logika szerint keletkeztek, adott volt egy nagyon dinamikusan fejlődő nagyváros rengeteg épület-igénnyel és elképesztő telekárakkal, viszont remekül teherhordó sziklás altalajjal. A World Trade Centert 2001-ben terroristák lerombolták, az ő pusztító üzenetük többek közt ez volt: nem te vagy a legnagyobb és legerősebb, Amerika!
Dubai felől nem fenyegetés, inkább békésebb kihívás érzékelhető: nem te, Amerika, hanem én vagyok a leggazdagabb. Más kérdés, hogy közben egyre többen vannak Amerikában is, másutt is, akik számára már nem az égig érő felhőkarcoló az erő és a gazdagság igazi mércéje.
Márványi Péter jegyzete
Korábbi jegyzetek:
Nem érdemlünk Toscanát
Egy nappal Sao Paulo után - kérdések örvényében
Zsír, vagy zsíradó: nálunk nem lehet kérdés
Fém? Szén? Mindenki félrebeszél az új Boeingról
A világ nyolcadik csodája: nézze meg az első hetet