A kabinet előtt kemény feladatok állnak a következő háromnegyed évben, és a következő kormánynak is ugyanilyen nehéz dolga lesz - vélekedett a miniszterelnök, aki leszögezte, hogy az elmúlt száz napban végrehajtott fordulatnak már mutatkoznak a nyilvánvaló jelei. Ezek közé sorolta, hogy stabilizálódni kezd a gazdaság, a nemzetközi piac nem számol államcsőddel, a forint erősödik, sikeres volt az eurókötvény-kibocsátás, kezd visszatérni a külföldi befektetői bizalom.
A második félév is azzal fog telni, hogy a mostani szinten "ketyeg" tovább a gazdaság, nagy fellendülésre nem számítunk - fogalmazott Bajnai Gordon. A kormányfő kiemelte: egy ilyen kiigazításnak az a természete, hogy először makroszinten tapasztalhatók a pozitív hatások, a második félévben pedig olyan intézkedéseket kell hozni, amelyekkel e hatásokat átviszik a mikroszférába.
Összedugják a fejüket: válságköltségvetést írnak 2010-re
Reményeim szerint a megfelelő fiskális politika egy idő után lehetőséget ad a kamatok fokozatos csökkenésére is - szögezte le. A kormányfő a vállalkozások hitelhez juttatása kapcsán elmondta, hogy létrehozott egy munkacsoportot. E testületnek a következő két-három hétben meg kell néznie, mit, hogyan kell változtatni a feltételeken azért, hogy a bankok lelkesebben helyezzék ki forrásaikat, hiszen "adtunk garanciát, mikrohitelt, forgóeszköz hitelt, fejlesztési hitelt".
A nagy bankellenességben se feledjük: a bankrendszer nélkül buktunk volna
- Magyar bankárfizetések: titkolóznak az érintettek - MSZP: a megemelt törlesztő prémiumra kellett? |
"A nagy bankellenesség közepette azonban látnunk kell, hogy a bankrendszer nélkül Magyarország térdre bukna. Ezt minden kritika és támadás közepette tartsuk észben!" - fogalmazott Bajnai Gordon. Hozzátette: ugyanakkor látni, hogy nincs minden rendben a lakossági és vállalkozói hitelek terén.
Ezt illusztrálva felidézte: a parlament által elfogadott törvényre a bankok többsége cinikusan reagált, egyoldalú szerződésmódosításaikkal súlyosan sértenék ügyfeleik érdekeit, ami a kormány számára is elfogadhatatlan.
A kormányfő emlékeztetett, hogy a bankvezetőkkel folytatott megbeszélésen azt kérte, fogadjanak el egy magatartás-kódexet, s ha aláírják, akkor a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, mint fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrizheti őket. Ha viszont szeptember elejére nem dolgoznak ki ilyen kódexet, és azt nem írják alá kellő számban, akkor a kormány törvényben fogja ugyanezeket a kérdéseket szabályozni, ami nyilvánvalóan kötelező lesz rájuk nézve - szögezte le Bajnai Gordon. Hozzátette: most úgy látja, nem lesz szükség erre a törvényre, mert a pénzintézetek nyitottak a megállapodásra.
A válságkezelés intézkedéseiről szólva a miniszterelnök kiemelte: nem a Nemzetközi Valutalap (IMF) verte le a cölöpöket. Bajani Gordon szerint Magyarországon a válság rávilágított a problémákra, az előző és az általa vezetett kormány kidolgozta a válságkezelő csomagot, amelyre az IMF az egyeztetések után rábólintott, és hitelesnek minősített. A kormány amit a válságkezelésben tervezett, időarányosan elvégezte - hangsúlyozta a miniszterelnök.
A megszorítás folytatódik, de már nem fogjuk érezni?
100 nap: válságkezelés, személycserék és egyéb nyalánkságok |
"A 2010-es költségvetés kidolgozása és elfogadása nem lesz fáklyásmenet. Rengeteg részérdek fog átmenetileg sérülni, azért, hogy az ország érdeke ne sérüljön" - fogalmazott Bajnai Gordon.
A jövő évi büdzséről szólva megismételte, hogy a sarokszám a 2010-re tervezett 3,8 százalékos hiány, és a büdzsé válságköltségvetés lesz, hiszen Magyarország és egész Európai Unió még válságban van.
A "nadrágszíjmeghúzás" azonban már nem azt jelenti, hogy közvetlenül az egyes embereket érintő döntéseket kell hozni, hanem olyanokat, amelyet közösségi rendszereket, az államot, a minisztériumokat, az önkormányzatokat érintik - közölte Bajnai Gordon, azzal, hogy mivel az adóbevételek csökkennek, mindenre kevesebb jut.
Arra a kérdésre, hogy elődjével, Gyurcsány Ferenccel gyakran konzultál-e, Bajani Gordon azt válaszolta, hogy nincs napi kapcsolata Gyurcsány Ferenccel. Szerinte a volt kormányfő tudatosan távol tartja magát az aktív politizálástól.
Kiderült, hol nyaral idén Bajnai
Több önállóságot adna Bajnai az önkormányzatoknak
Retkes már kitáncolna a kormány mögül?
Van remény: sok minden utal a válság végére
K&H: vállalható a moratórium
Kétmilliárdba fájhat a kódex megsértése
Kedvezően módosíthatják a bankok a feltételeket
Megkapták a pofont a magyar bankok
Az állam nem hagyja, hogy elveszítsük lakásunkat
MTI, Privátbankár