1p
Bajnai a válságról: az "elején fuldokoltunk, mostanra azonban megtanultunk úszni, de még nagyon messze van a part"
Ha szeptember elejére nem sikerül kidolgozni a banki magatartás-kódexet, akkor a kormány törvénnyel védi meg a hitelfelvevőket - közölte Bajnai Gordon miniszterelnök a Figyelő című hetilapnak adott interjújában. A kormányfő szerint a 2010-es "válságköltségvetés" kidolgozása nem lesz "fáklyásmenet".

A kabinet előtt kemény feladatok állnak a következő háromnegyed évben, és a következő kormánynak is ugyanilyen nehéz dolga lesz - vélekedett a miniszterelnök, aki leszögezte, hogy az elmúlt száz napban végrehajtott fordulatnak már mutatkoznak a nyilvánvaló jelei. Ezek közé sorolta, hogy stabilizálódni kezd a gazdaság, a nemzetközi piac nem számol államcsőddel, a forint erősödik, sikeres volt az eurókötvény-kibocsátás, kezd visszatérni a külföldi befektetői bizalom.

A második félév is azzal fog telni, hogy a mostani szinten "ketyeg" tovább a gazdaság, nagy fellendülésre nem számítunk - fogalmazott Bajnai Gordon. A kormányfő kiemelte: egy ilyen kiigazításnak az a természete, hogy először makroszinten tapasztalhatók a pozitív hatások, a második félévben pedig olyan intézkedéseket kell hozni, amelyekkel e hatásokat átviszik a mikroszférába.


Összedugják a fejüket: válságköltségvetést írnak 2010-re

 Reményeim szerint a megfelelő fiskális politika egy idő után lehetőséget ad a kamatok fokozatos csökkenésére is - szögezte le. A kormányfő a vállalkozások hitelhez juttatása kapcsán elmondta, hogy létrehozott egy munkacsoportot. E testületnek a következő két-három hétben meg kell néznie, mit, hogyan kell változtatni a feltételeken azért, hogy a bankok lelkesebben helyezzék ki forrásaikat, hiszen "adtunk garanciát, mikrohitelt, forgóeszköz hitelt, fejlesztési hitelt".

A nagy bankellenességben se feledjük: a bankrendszer nélkül buktunk volna

- Magyar bankárfizetések: titkolóznak az érintettek
- MSZP: a megemelt törlesztő prémiumra kellett?
Bajnai Gordon úgy vélte: a kormánynak nem a bankok ellen kell fellépni, hanem az ügyfelek érdekében. Mint mondta, a magyar bakrendszer stabil, erős, jól menedzselt, s jól vizsgázott a válságban; más országokhoz képest itt nem kellett az adófizetők pénzét a bankrendszer megsegítésére költeni.

"A nagy bankellenesség közepette azonban látnunk kell, hogy a bankrendszer nélkül Magyarország térdre bukna. Ezt minden kritika és támadás közepette tartsuk észben!" - fogalmazott Bajnai Gordon. Hozzátette: ugyanakkor látni, hogy nincs minden rendben a lakossági és vállalkozói hitelek terén.

Ezt illusztrálva felidézte: a parlament által elfogadott törvényre a bankok többsége cinikusan reagált, egyoldalú szerződésmódosításaikkal súlyosan sértenék ügyfeleik érdekeit, ami a kormány számára is elfogadhatatlan.

A kormányfő emlékeztetett, hogy a bankvezetőkkel folytatott megbeszélésen azt kérte, fogadjanak el egy magatartás-kódexet, s ha aláírják, akkor a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, mint fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrizheti őket. Ha viszont szeptember elejére nem dolgoznak ki ilyen kódexet, és azt nem írják alá kellő számban, akkor a kormány törvényben fogja ugyanezeket a kérdéseket szabályozni, ami nyilvánvalóan kötelező lesz rájuk nézve - szögezte le Bajnai Gordon. Hozzátette: most úgy látja, nem lesz szükség erre a törvényre, mert a pénzintézetek nyitottak a megállapodásra.

A válságkezelés intézkedéseiről szólva a miniszterelnök kiemelte: nem a Nemzetközi Valutalap (IMF) verte le a cölöpöket. Bajani Gordon szerint Magyarországon a válság rávilágított a problémákra, az előző és az általa vezetett kormány kidolgozta a válságkezelő csomagot, amelyre az IMF az egyeztetések után rábólintott, és hitelesnek minősített. A kormány amit a válságkezelésben tervezett, időarányosan elvégezte - hangsúlyozta a miniszterelnök.

A megszorítás folytatódik, de már nem fogjuk érezni?

100 nap: válságkezelés, személycserék és egyéb nyalánkságok
Hozzátette: azt nem mondhatja, hogy olyan nagyon elégedett vagy nyugodt lenne, és hátradőlne a székben, mert "rendkívül kemény második félév következik".

"A 2010-es költségvetés kidolgozása és elfogadása nem lesz fáklyásmenet. Rengeteg részérdek fog átmenetileg sérülni, azért, hogy az ország érdeke ne sérüljön" - fogalmazott Bajnai Gordon.
A jövő évi büdzséről szólva megismételte, hogy a sarokszám a 2010-re tervezett 3,8 százalékos hiány, és a büdzsé válságköltségvetés lesz, hiszen Magyarország és egész Európai Unió még válságban van.

A "nadrágszíjmeghúzás" azonban már nem azt jelenti, hogy közvetlenül az egyes embereket érintő döntéseket kell hozni, hanem olyanokat, amelyet közösségi rendszereket, az államot, a minisztériumokat, az önkormányzatokat érintik - közölte Bajnai Gordon, azzal, hogy mivel az adóbevételek csökkennek, mindenre kevesebb jut.

Arra a kérdésre, hogy elődjével, Gyurcsány Ferenccel gyakran konzultál-e, Bajani Gordon azt válaszolta, hogy nincs napi kapcsolata Gyurcsány Ferenccel. Szerinte a volt kormányfő tudatosan távol tartja magát az aktív politizálástól.

Kiderült, hol nyaral idén Bajnai
Több önállóságot adna Bajnai az önkormányzatoknak
Retkes már kitáncolna a kormány mögül?
Van remény: sok minden utal a válság végére
K&H: vállalható a moratórium
Kétmilliárdba fájhat a kódex megsértése
Kedvezően módosíthatják a bankok a feltételeket 
Megkapták a pofont a magyar bankok
Az állam nem hagyja, hogy elveszítsük lakásunkat

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG