1p
Magyarország már kifelé tart a gazdasági válságból, de továbbra is ki van téve olyan pénzügyi fertőzéseknek, amelyek esetleg más közép-kelet-európai országokból indulnak el - mondta a Financial Timesnak Bajnai Gordon.
Magyarország már kifelé tart a gazdasági válságból, de továbbra is ki van téve olyan pénzügyi fertőzéseknek, amelyek esetleg más közép-kelet-európai országokból indulnak el - mondta a Financial Timesnak Bajnai Gordon.

A magyar kormányfő, aki pénteken tesz egynapos látogatást Londonban, a brit gazdasági napilap internetes kiadásában csütörtök este megjelent, Budapesten készült interjúban azt mondta: a térség valamennyi országát érinthetik járványok. "Először Magyarország terjeszthette volna a járványt (tavaly) a régió többi országában ... most már nem mi okozzuk a fertőzést, de megfertőződhetünk" - fogalmazott a miniszterelnök. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy bármiféle ilyen pánik Magyarországon rövid életű lenne, mivel a magyar gazdasági alapmutatók "sokkal erősebbek", mint egy éve, amikor az ország az EU-hoz és a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordult 20 milliárd eurós mentőcsomagért.

A kormányfő a lap szerint azt jósolta, hogy Magyarország a jövő évi parlamenti választások eredményétől függetlenül kitart az IMF által jóváhagyott kemény gazdasági program mellett.

A választásokon a jobbközép Fidesz várhatóan földcsuszamlásszerű győzelmet arat a kormányzó szocialisták felett - írta a Financial Times. A lapnak nyilatkozva Bajnai Gordon azt mondta: jóllehet a Fidesz visszatérően támadja az ő és elődje, Gyurcsány Ferenc gazdaságpolitikáját, ő nem számít arra, hogy a párt feladná az EU/IMF-programot.

"Nem adhatok biztosítékokat a Fidesz nevében.
Nincs azonban okuk arra, hogy eltérjenek e programtól ... az ország hosszú távú érdekeinek ártana, ha valaki feladja ezt az irányt. Hatalmas gazdasági árat fizettünk képtelen gazdaságpolitikákért" - idézi a Financial Times a magyar miniszterelnököt.

Bajnai Gordon felidézte, hogy a magyar IMF-programot a múlt hónapban meghosszabbították jövő márciusról októberig, így az ország hosszabb ideig marad a valutaalap felügyelete alatt, ami csökkenti a radikális gazdaságpolitikai váltások kockázatát. Emellett bármilyen kormánynak ügyelnie kell arra is, hogy ne destabilizálódjon a forint árfolyama, tekintettel arra a hatásra, amelyet ez az 1,7 millió magyarországi lakossági devizaadósra gyakorolhatna.

Bajnai Gordon szerint Magyarország visszanyerte hitelességét a piacon; a forint március óta hozzávetőleg 12 százalékot erősödött az euróval szemben. Az ország előtt azonban további feladatok állnak; a legfontosabb a 2010-es költségvetés elfogadtatása a parlamentben, valószínűleg november végén vagy december elején.

A kormányfő "Európa legmegfontoltabb költségvetésének" életbe léptetése mellett tett hitet, tartva az IMF által jóváhagyott, 3,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánykorlátot - írta a Financial Times. A lap szerint az átlagos deficit az EU-ban jövőre valószínűleg eléri a 7,3 százalékot.

Magyarországot a évekig tartó, eltúlzott állami hitelfelvétel - amely a 2006-ban mért 9,2 százalékos államháztartási hiánnyal csúcsosodott ki - már azelőtt gazdasági nehézségekbe sodorta, hogy a globális válság 2008 közepén beütött. A Gyurcsány- és a Bajnai-kormány - az EU és az IMF segítségével - stabilizálta a gazdaságot, visszafogva a kiadásokat; ennek része volt a tizenharmadik havi nyugdíj eltörlése, valamint az áfaemelés - írta kommentárjában a Financial Times.
 
A lap felidézi, hogy a gazdaság mély recesszióban van, a kormány "7,6 százalékos" idei GDP-visszaesést jósol. A kilábalás várhatóan gyenge lesz, kormánytisztviselők jövőre is még a gazdaság teljesítményének 0,9 százalékos csökkenésével számolnak, azzal együtt is, hogy az EU az új tagállamokban már szerény, 1 százalékos növekedést vár - fejeződik be a Financial Times ismertetése.

Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!

Bajnai: a kilábalást folytatni kell
Simor: nincs mese, most kell szigorítani
MDF: a büdzséből kifelejtették a fejlődést
Be van szorulva a következő kormány is
Bajnai: megmenekültünk!

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG