A tárca vezetője szerint a jövő év mindenképpen nehéz lesz, de elképzelhető, hogy másfél év is eltelik addig, amíg növekedhet a gazdaság. Bajnai Gordon kifejtette: a gazdasági válság elsősorban a pénz, a hitelek elapadásában, a piacok beszűkülésében, valamint a munkahelyek megszűnésében nyilvánul meg. Ezért szerinte olyan program kell, ami e három tényezőt gyorsan kezeli.
A gazdasági miniszter szólt arról is, hogy Magyarországnak szüksége van az adócsökkentésre, de erre csak akkor kerülhet sor, ha azt a stabilitás megengedi.
Meglehet a 76.500 forintos minimálbér?
Bajnai Gordon szerint 2010-ben lesz érdemi esély arra, hogy érezhetően csökkenjenek az adók. A gazdaság és a munkaerőpiac szereplőinek szorosabb és tudatosabb együttműködésére van szükség a jelenlegi gazdasági helyzetben, amelyben újraértékelődik az állam szerepe is a foglalkoztatás, közfoglalkoztatás generálásában - mondta Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) államtitkára pénteken Székesfehérváron.
Összefogással kell szembenézni a válsággal
A munkaügyi tárca egyebek között a foglalkoztatást segítő bértámogatással, a hagyományostól eltérő rugalmas munkaformák szélesebb körben való elterjesztésével, a közfoglalkoztatás növelésével próbálja elérni, hogy minél több embert tartsanak a foglalkoztatási rendszerben.
A szakképzés rendszerét úgy tervezik átalakítani, hogy annak szerkezete és tartalma összhangban legyen a munkaerőpiac valós igényeivel. Hozzátette: ezt a célt szolgálja a térségi integrált szakképző központok (TISZK) létrehozása, valamint a kamarák bevonása a regionális fejlesztési képzési bizottságok munkájába.
Az úgynevezett hiányszakmák iránti érdeklődést növeli majd a szakmunkás ösztöndíjrendszer bevezetése. A következő tanévben azok a fiatalok, akik valamilyen hiányszakmában kívánnak szakmunkás bizonyítványt szerezni, a tanév első félévében 10 ezer forint, majd tanulmányi eredményüktől függően, 10-30 forint ösztöndíjat kapnak. Az előzetes számítások szerint mintegy 30 ezer fiatalt érint majd ez a program - ismertette az államtitkár.
A tervek szerint növelik a tanulószerződések számát is, eddig 43 ezret kötöttek már meg. Megújult az országos képzési jegyzék. A korábbi széttagolt, bonyolult tartalmi struktúra helyett moduláris rendszerű, "jobban variálható tudás átadás lehetőségét" teremtették - sorolta az államtitkár.
Hiányzik a szakma becsülete
Mindezek azt a célt szolgálják, hogy visszaadják a szakma, a szakmunkás végzettség elismertségét, valamint, hogy a szakképzés "szerkezete, tartalmi irányultsága és a munkaerőpiac elvárásai szoros összhangban legyenek" - fogalmazott Simon Gábor.
Elmondta: az Új Magyarország Fejlesztési Terven belül az operatív programok átcsoportosításával 1.400 milliárd forint a gazdaság fejlesztést, élénkítést, valamint a munkahelyek megtartását, a foglalkoztatás biztonságát szolgáló alap jött létre, amely segít a gazdasági recesszió hatásait kezelni.
Emberséges kirúgás
Gyerekszülés után leírják a nőket?
Ennél is van lejjebb - lépni kell
Hatvanötezres hátrányban a fizikai munkások
Minimálbér: holtponton
Veszélyes játék a béreken spórolni
MTI