Vasárnapi német sajtójelentések szerint mostanáig összesen 250 millió euró kártérítést követelnek a banktól, a jövő héten pedig a müncheni tartományi bíróságon megkezdődik az eddigi legnagyobb eljárás a HRE ellen. Ebben további 200 millió eurót követel több intézményi befektető, köztük a J.C. Flowers & Co LLC amerikai társaság, amely szakértők szerint egyedül is követelhetne akár egymilliárd eurót.
A befektetők álláspontja szerint a bank vezetése rendszerszerűen félretájékoztatta őket a pénzintézet helyzetéről, és eltussolta az amerikai ingatlanpiacon végzett ügyletekből keletkezett veszteségeket.
Egy korábbi bírósági döntés alapján a 2007 november vége és 2008. január 15. között vásárolt HRE-részvények esetében a siker esélyével pereskedhetnek a részvénytulajdonosok. A bíróság szerint valószínű, hogy a jelzett időszakban a menedzsment tudta, hogy komoly nehézségek következnek az amerikai pénzügyi válság miatt, a befektetőket azonban csak 2008 január 15-én értesítették, hogy 390 millió euró leírására kényszerül a pénzintézet. A bejelentést követő napon 37 százalékot veszített értékéből az akkor még a DAX-ban, a vezető frankfurti tőzsdeindexben szereplő cég részvénye.
A HRE azután egyre inkább megroggyant. A német kormány tavaly szeptember óta mintegy 102 milliárd eurós hitelgaranciával tartotta a felszínen, és végül a részvények többségének a felvásárlásával gyakorlatilag államosította.
Egy nyilvánosságra került jegyzőkönyvből az is kiderült, hogy a német központi bank, a kormány és a legnagyobb pénzintézetek - például a Deutsche Bank és a Commerzbank - vezetői egyaránt attól tartottak, hogy az amerikainál is súlyosabb pénzügyi válság keletkezik, ha nem mentik meg a bajba jutott jelzáloghitelező céget.
Gyorssegély: 100 milliót kap a BorsodChem
Csőd: szigorú szankciók az ügyeskedő cégvezéreknek
Leminősítették: Kaliforniának már egy centje sincs
CIT: újabb csődhullám indulhat Amerikában
Még három bank kidőlt a sorból
Megelégelték a bankok ámokfutását
MTI