„A nemzetközi pénzügyi válság már egy ideje meghatározó a bankpiac számára, és rányomja bélyegét a szektor működésére. Bár a válság hatással volt valamennyi közép- és kelet-európai bank likviditási helyzetére, finanszírozási költségeire és hiteleik minőségére, a régió a banktevékenység szempontjából továbbra is vonzó maradt” – állapítja meg Debora Revoltella, az UniCredit Csoport közép- és kelet-európai stratégiai elemzési vezetője, utalva a csoport legfrissebb bankpiaci tanulmányára. Már mutatkoznak pozitív jelek, amelyek reményre adnak alapot a világgazdaság talpraállását illetően: ennek hatására Közép- és Kelet-Európa gazdasága is új erőre kaphat. A gazdasági tevékenységek 2009-es jelentős visszaesését követően a csoport közgazdászai lassú ütemű, 1,1 százalékos regionális növekedést vetítenek előre 2010-re, ami pozitív tendencia, de továbbra sem éri el a régió növekedési potenciálját. A régió még mindig igen differenciált: a közép-európai országok és Törökország jobban felkészültek arra, hogy gyorsan felvegyék a világgazdaság élénkülésének ritmusát.
Régiós rangsor
Az enyhülés időszaka • A világgazdaság várható talpraállása fellendülést ígér a közép-kelet-európai-régióban, de a gazdasági növekedés továbbra sem éri el a régió potenciálját • A nemzetközi pénzpiacokat már nem nyomasztja a likviditási válság – a hitelezés fő korlátozó tényezője a hitelek minősége • A közép- és kelet-európai bankpiac hosszú távú kilátásai változatlanok |
A bankok növekedése kiegyensúlyozottabbá válik
A nemzetközi pénzintézetek aktív szerepet vállalnak a piacon a válság hatásainak enyhítésében. Az IMF, az EBRD, a Világbank és az EIB az Európai Unióval közösen lépnek fel a válságkezelés érdekében. A közép- és kelet-európai régióban jelen lévő nemzetközi bankok megerősítették arra vonatkozó szándékukat, hogy folytatják tevékenységüket a régióban. Az IMF (az országoknak nyújtott IMF-támogatási csomagok részeként) még tovább erősítette a nemzetközi bankok egyes piacok melletti határozott elkötelezettségét azzal, hogy a helyi jegybankokkal olyan kétoldalú megállapodás aláírására ösztönözte őket, amelyben vállalták, hogy fenntartják jelenlétüket, és az elkövetkező években újratőkésítik leányvállalataikat.
Mostanra a piacokon már megszűnt a likviditási válsággal kapcsolatos negatív hangulat, és különösen a külföldi tulajdonban lévő bankoknál a likviditás immár nem központi kérdés. „A közép- és kelet-európai bankszektorban most a hitelek minősége és a kockázat a legfontosabb korlátozó tényezők – teszi hozzá Revoltella. – 2009 és 2010 is sok kihívást tartogat még, de a régió hosszú távú kilátásai változatlanok.” A banki penetrációban mutatkozó lemaradás és a jövedelmek gyors felzárkózásának lehetősége továbbra is fennáll. A pénzügyi penetráció, ha lassabb ütemben is, de folytatódni fog Közép- és Kelet-Európában. A hitelezés újbóli fellendülése a vállalati szektorban indul majd meg. A lakossági piacon viszont a banki penetráció még mindig egyértelmű lemaradásban van a jelzáloghitelezést illetően. A hazai és külső finanszírozási források elérhetősége továbbra is a növekedés egyik legfontosabb mozgatórugója lesz.
A versenykörnyezet változásai a piaci szereplők teljesítményére is kihatnak
"Mindenki a forinthitelezésben lesz érdekelt" |
- -74%-al is 490 millió eurót nyert az UniCredit - Brutális: több mint 1 milliárdot vesztett a Hypo - Nyereséggel zárta a félévet az Aviva - Csak Ukrajnában bukott az Erste |
Magyar bankárfizetések: titkolóznak az érintettek
Csupán közhiedelem a magas devizaadósság
Az etikai kódextől függ majd a törlesztőrészlet
Privátbankár