Az Egyesült Államokban és sok más országban csak még hatalmasabbakká váltak azok a bankok, amelyek túl nagyok ahhoz, hogy megengedető lenne bukásuk - idézte Stiglitzet a Bloomberg hírszolgálat.
A neves közgazdász véleménye azt az álláspontot erősíti, amelyet Paul Volcker, az amerikai központi bank, a Fed volt elnöke korábban kifejtett: az Obama-kormánynak meg kellene kurtítani a bankok méretét.
A felelőtlen hitelfelvétel is okozta a válságot |
Stiglitz szerint az Obama-kormány politikai megfontolásból nem mer határozottabb változtatásokat követelni a pénzügyi szektorban. Véleménye szerint az amerikai pénzügyi ágazatban eddig semmilyen lényegi reform nem történt, amelyet a bankok csak visszafognak. Úgy látja, hogy a világgazdaság messze van még attól, hogy kilábalásról lehessen beszélni, jóllehet már nem táncol a szakadék szélén. Szerinte egy hosszabb ideig tartó gyengélkedési időszak következik.
Olvassa el a válság egy évéről szóló elemzést! Részletek>>>>> |
A USA Today rámutatott: a jövőbeni nagyobb kormányzati szabályozás kevesebb profitot fog jelenteni a bankoknak, mivel Washington a jelenleginél nagyobb tőketartalékolást fog számukra előírni, így a bankok kevesebb működőtőkét forgathatnak meg.
Az újság szerint a Lehman bukása utáni hitelpiaci pánik és befagyás valószínűleg nem ismétlődhet meg, a kormány ugyanis - tanulva a Lehman csődje utáni helyzetből - nem fogja megengedni, hogy a rendszerfontosságú bankok csődbe menjenek.
EU: a javulás optimizmust eredményezett
A válság ellenére óriási fizetésemelések a tőzsdén
Bajnai: sikerülni fog a válságkezelés
A vártnál kisebb visszaesés Németországban
Hullanak a magyar bankárok is
Veszélyes nem dolgozni - de dolgozni is!
Bajnai: nem szerethető a költségvetés, de jó
A válság végével a támogatások is megszűnnek
Mélypont: alig lesz bevétele az államnak jövőre
MTI