Barroso tervei azon alapszanak, hogy bevonja az összes politikai erőt, és a leghalványabb szándékában sem áll bármely politikai erő kiszorítása - mondta a szóvivő. Az Európai Bizottság élére való jelöléséről tervezett jövő heti EP-szavazás előtt a portugál kereszténydemokrata Barroso e hét első felében végiglátogatja az Európai Parlament legfőbb frakcióit annak érdekében, hogy biztosítsa az újraválasztásához szükséges többséget.
Az EU 27 tagállama július 9-én hivatalosan Barrosót jelölte az Európai Bizottság élére. A most hivatalban levő testület mandátuma október végén jár le. A jelölést jóvá kell hagynia az EP-nek. A frakcióelnökök csütörtökön döntenek arról, hogy napirendre veszik-e a Barroso újrajelöléséről történő szavazást a jövő heti strasbourgi plenáris ülésen.
Az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) nevű frakcióval való hétfő esti találkozója után Barroso kedden az őt jelölő, kereszténydemokrata irányzatú Európai Néppárthoz (EPP) látogat. Aznap tárgyal még a vele szemben erősen kritikus hangvételt megütő Zöldek/Európai Szabad Szövetség képviselőcsoporttal is.
Francois Fillon francia kormányfő lehet az Európai Bizottság következő elnöke, ha a portugál José Manuel Barrosónak nem sikerül elegendő támogatást szereznie az Európai Parlamentben - írta a francia Le Monde egy francia kormánytagra hivatkozva. |
A 736 tagú parlamentben 265 fővel a néppártiaké a legnagyobb frakció. Ha tehát a 184 fős szocialista és a 84 fős liberális frakció is Barrosóra szavaz, akkor a jelölt elvben 533 voksra számíthat. Az ECR - amely nagyrészt az előző ciklusban még a néppártiakkal egy frakcióban ülő, de most tőlük elkülönült brit konzervatív képviselőkből áll - 54 fős.
Michal Kaminski, az ECR frakcióvezetője hétfőn, még a Barrosóval való találkozójuk előtt közölte: köreikben kedvező Barroso megítélése, de felszólította a jelöltet, hogy "szorítsa partvonalon kívülre a szocializmust", és - figyelembe véve a júniusi EP-választások eredményét - alakítson jobbközép koalíciós Európai Bizottságot.
Rengetegen megússzák az uniós adócsalást
Harc a nyelvtörvény ellen: Brüsszel is beszáll?
Uniós reform: valakinek rálépnek a tyúkszemére
MTI