Az ingatlanalapok egyik fő sajátossága az értékpapír-alapokkal szemben, hogy befektetéseik jelentős része olyan ingatlanokból áll, amelyek az értékpapíroknál lényegesen hosszabb idő alatt értékesíthetőek. Ez az ingatlanpiacok általános jellemzőjéből fakad. Az ingatlanalapok ugyanakkor éppen ezért hosszabb, több éves időtávon célozzák meg versenyképes hozamhoz juttatni befektetőiket.
A nyíltvégű ingatlanalapok a megtakarításaikat kivonni kívánó befektetők kifizetése céljából ingatlan-befektetéseik mellett olyan gyorsan pénzzé tehető, ún. likvid befektetéseket is tartanak a portfolióikban, mint az állampapírok, vagy a bankbetétek. A hazai piacon az elmúlt években ezen befektetések aránya 40-50%-os volt, jóval magasabb, mint a törvényi előírás vagy a nemzetközi gyakorlat. Ennek magyarázata éppen az volt, hogy a több más nemzetközinél jellemzően lényegesen kisebb nagyságú és forgalmú hazai ingatlan piachoz igazodva biztosítsák a visszaváltott befektetések zökkenőmentes kifizetését.
A nemzetközi pénzügyi válság hazai kihatásai azonban a hazai ingatlanalapok tekintetében is kedvezőtlen körülményeket alakítottak ki (csökkenő állampapír-árfolyamok, magas rövid távú bankbetéti kamatok). Mindezen körülmények és az általános befektetői bizalom gyengülése az elmúlt hetekben több nyíltvégű ingatlanalap esetében is nagymértékű pénzkivonáshoz vezetett, jelentősen csökkentve a likvid befektetések arányát.
Az Erste Bank csoport által kezelt ingatlanalapokat illetően a bank indokolatlannak és szükségtelennek tartja a felügyelet intézkedését - részletek >> |
A BAMOSZ mindezen túl hangsúlyozza, hogy a magyarországi ingatlanalapok, alapkezelők működése stabil, a törvényi szabályokkal összhangban van, így a befektetők megtakarításai továbbra is biztonságban vannak. A hazai ingatlanalapok portfolióikat körültekintő módon, minőségi, jó jövedelemtermelő képességgel rendelkező ingatlanokból állították össze, az ingatlanok értékének megállapítását elismert független értékbecslők végzik. Nyilvánvaló ugyanakkor, hogy az alapokban lévő ingatlanok, értékpapírok értéke, különösen a jelenlegi a piaci körülmények függvényében ingadozhat, ami az ingatlanalapok működésének is természetes velejárója.
A Raiffeisen Alapkezelő minden lehetséges intézkedést megtesz annak érdekében, hogy a Raiffeisen Ingatlan Alap befektetői mielőbb befektetésükhöz jussanak, addig is olyan hitelkonstrukciót ajánl fel, amely kielégíti a befektetők likviditási igényeit erre az időszakra. Módosítják az ingatlanalap kezelési szabályzatát a befektetések védelme és a befektetők érdekeinek figyelembevételével. |
Az alapok befektetési politikájáról, konkrét befektetéseiről, az árfolyamok alakulásáról a forgalmazási helyeken, az alapkezelők honlapjain, valamint a BAMOSZ honlapján (www.bamosz.hu) közzétett hivatalos tájékoztatókból lehet információkat szerezni.
Tíznapos tilalom az ingatlanalapokra
Százmilliárdot buktak a befektetési alapok
Bankbetétek: hogy sokszorozható meg a védelem?
Befektető-védelem: értékvesztésre nincs garancia
Pánik: amikor nem a többség mondja a tutit
Privátbankár