A másfél-két évvel ezelőtt látott, nagyon magas értékeltségi szintekről sokat estek, így ma már a hosszabb távú növekedési kilátásokat egyértelműen alulbecslő, kimondottan olcsó piacoknak nevezhetőek a BRIC-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína). Mindazonáltal érdemes szétválasztani ezen országokat a jelenleg látható kockázatok szempontjából – hívják fel rá a figyelmet. Az elemzés szerint a hirtelen hatalmasat zuhanó olaj- és nyersanyagárak leginkább Oroszország és Brazília rövidtávú kilátásait érintették érzékenyen. A cég preferált piaca Kína, méghozzá több ok miatt is (vonzó értékeltség, erőteljes folyó fizetési mérleg többlet, devizastabilitás és a kilátásba helyezett, lakossági fogyasztást ösztönző gazdaságpolitikai lépések).
Néhány hónapra előretekintve még nem látszik pozitív fordulat az energiaszektor megítélésében - mondta Pallag Róbert. Az alacsony olajárak kézenfekvő módon nagyobb mértékben rontják a kitermelés-fókuszú cégek eredménykilátásait, de az alapkezelő meglátása szerint a finomítói marzsok szűkülésére és/vagy tartósan nyomott szinteken maradására is számítani lehet. Az elemzés szerint a Mol szempontjából különösen hátrányos lehet, ha a 2008 során historikusan magas szinten tartózkodó dízel árrésekben komolyabb gyengülés következne be. Sajnos erre utaló jelek már vannak, és többek között ennek köszönhetőek a folyamatosan lefelé korrigált elemzői célárak - hívják fel rá a figyelmet.
- Friss tőzsdei árfolyamok - Legfrissebb devizaárfolyamok |
Nem érdemes teljesen figyelmen kívül hagyni a kisebb papírokat sem, hiszen ennyire drasztikus árfolyamhanyatlás során mindig akadnak olyan stratégiai befektetők, akik igyekeznek az eszközeikhez képest is jelentősen alulértékelt vállalatokban növelni befolyásukat - teszik hozzá. A meghatározó tulajdonos vásárlásait lehetett megfigyelni az Állami Nyomda, a Danubius, a Fotex vagy az FHB esetében, új tulajdonos jelent meg az Émászban, és a magas közkézhányad csökkenésével együtt módosulhat a tulajdonosi szerkezet a Rába esetében. – mutatott rá Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere.
Már most halott a gazdaság
Több sebből vérzik a régió növekedése
Bye-bye növekedés: zsugorfóliában a gazdaság
Végleg munkanélkülivé válhatnak az ötvenesek
Alapok: behúzott kézifékkel a lejtőn
Nagyobb esélyt adnak a részvénypiaci feltámadásnak
Privátbankár