A lap megjegyzi, hogy bár információik szerint csütörtökön már élt a rendszer, lapzártáig sem az üzemeltető Cafeteria-card Kft.-t, sem a kezdeményezést elindító monoki polgármestert nem érték utol. A lap úgy tudja, hogy Monok mellett még négy településen vezetik be a nagy társadalmi vitát kiváltó rendszert. Eszerint a számlához kártya is jár, amellyel nem lehet készpénzt felvenni, és csak a rendszert működtető céggel szerződött boltokban lehet vele fizetni.
A monoki polgármester, Szepessy Zsolt szerint a korlátozásra azért van szükség, mert sokan italra, játékgépre költik a pénzt. A Zalai Hírlapnak korábban nyilatkozó polgármesterek véleménye megoszlik; van, aki szerint nem lehet beleszólni, hogy ki mire költse a pénzét. A 128 lakosú Zalaigrice polgármestere, Bóbics József pedig úgy vélte, meg kell nézni, hogy a segélyeket az elvárásoknak megfelelően használják-e, de megjegyezte, ha Zalaigricén múlna, nem javasolná a kártyát, mert náluk nincs ilyen probléma. A szentpéterúri polgármester, Farkas Ágota viszont jónak tartja a kártyát, de hangsúlyozta, ezeknek az embereknek elsősorban munkalehetőség kellene, a 28500 forintos szociális segélyből ugyanis nem lehet megélni.
A szakemberek álláspontja viszont egységes: elutasítják a rendszer bevezetését. Az Újkorcsoport nevű civil szervezet Ferge Zsuzsa szociológus támogatásával nyílt levélben arra kérte Szabó Máté ombudsmant, foglaljon állást a "szégyenkártyáról". Szerintük a kártya alapvető hibája, hogy homogén egységnek, munkakerülő, az adófizetők pénzén élősködő csoportnak minősít minden rászorulót.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Egy családban egy rát lehet
Totális bedőlés: nem lesz hova kilakoltatni
Monok tovább szigorít: rendes kert, rendes segély?
Népszava