Bekeményítene a Fed
A szövetségi tartalékbankrendszer elnöke egy képviselőházi bizottsági meghallgatáson kifejtette: a szigorúbb felügyeletre a mikroszinten nem kezelhető rendszerszintű kockázatok kiszűrése miatt van szükség. Bernanke azt szorgalmazta, hogy a Fed kapjon a jelenleginél szélesebb felügyeleti jogköröket az olyan nagy, befolyásos cégek működésének ellenőrzésére, mint az AIG óriásbiztosító.
Emellett javasolta, hogy a törvényhozás hozzon létre egy felügyeleti tanácsot, amely a rendszerszintű kockázatok szempontjából világítaná át a pénzügyi piacokat. Utóbbi tekintetében viszont nem ment olyan messze, mint néhány demokrata képviselő, akik azt követelik, hogy az új testület a nagy pénzintézeteket, köztük a befektetési bankokat is ellenőrizhesse. Bernanke szerint a nagy bankok felügyeletére a Fed a legmegfelelőbb intézmény.
A Fed-elnök nem támogatja egy új fogyasztóvédelmi ügynökség létrehozását sem a pénzügyi piacok kockázatainak kivédésére, ahogy ezt az Obama-kormány javasolta, mert az szerinte csökkentené a Fed hatáskörét.
Bernanke megerősítette, hogy a recesszió technikailag ugyan lezárulhat, de továbbra is gondot fog jelenteni a lanyha foglalkoztatottság. A gazdaság szerinte jövőre nem fog olyan ütemben növekedni, hogy a munkanélküliség a kívánt tempóban csökkenjen. Azt mondta, hogy 3 százalékos gazdasági növekedés mellett a munkanélküliség arány 9 százalék körüli marad.
A Fed-elnök arról is szólt: bizonyos benne, hogy a központi bank megtalálja majd a kiutat a szokatlan segélyezési programok utáni helyzetből anélkül, hogy elszabadulna az infláció. "Biztosíthatom Önöket, hogy minden eszköz megvan a kiúthoz és az infláció elkerüléséhez" - szögezte le. Egy kérdésre válaszolva kifejtette: nem látja annak közvetlen veszélyét, hogy a dollár elveszítené a legfőbb nemzetközi tartalékvaluta szerepét.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Javulnak a "nagybetegek" az USA-ban
Rengeteg pénzügyes kerül lapátra
Többé nem titkolhatják a bajba jutott bankok nevét
MTI