1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A tavalyi volt az az esztendő, amikor a feltörekvő Európával kapcsolatos, régóta meglévő aggályok elkezdtek valóra válni
A tavalyi volt az az esztendő, amikor a feltörekvő Európával kapcsolatos, régóta meglévő aggályok elkezdtek valóra válni

A tavalyi volt az az esztendő, amikor "a feltörekvő Európával kapcsolatos, régóta meglévő aggályok elkezdtek valóra válni"
; ezt tükrözi, hogy 2008-ban kilenc térségbeli ország - köztük Magyarország - szuverén adósi kockázati besorolása romlott összesen 12 fokozattal, hangzott el a Fitch Ratings Londonban rendezett szakszemináriumán.

A legnagyobb európai hitelminősítő által a felzárkózó térség szuverén adósi "forró pontjairól" tartott helyzetértékelésen Ed Parker, a cég feltörekvő európai szuverén minősítésekért felelős igazgatója kiemelte: a Fitch a kelet-európai államadósok közül jelenleg kilencnek az osztályzatára tart érvényben leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást, ugyanakkor a térség egyetlen országa sincs pozitív kilátással nyilvántartva a cég listáján.

Parker szerint mindez az adósminőség további romlását vetíti előre, mivel a hosszú távú tapasztalat az, hogy a negatív kilátással ellátott szuverén adósok 60 százalékát a cég végül leminősíti.

Magyarország hosszú futamú devizaadósságát a Fitch Ratings már tavaly visszaminősítette a korábbi "BBB plusz"-ról "BBB"-re, de az akkor megadott új, továbbra is közepes befektetői adósosztályzat kilátása jelenleg stabil.

A londoni szemináriumon Parker úgy fogalmazott: a feltörekvő Európa gazdaságainak növekedése "a legjobb esetben is meredeken lassul" 2009-ben, és egyes térségi országok súlyos recesszióba süllyednek. A ház Lettországban és Litvániában várja a legnagyobb visszaesést, egyaránt 5 százalékkal; Magyarországra 2 százalékos GDP-mínuszt jósol.

A Fitch Ratings igazgatója a balti köztársaságokat a hitelválság "legnagyobb térségi áldozatainak" nevezte. Kiemelte, hogy tavaly Lettország és Litvánia adósbesorolása is két fokozattal romlott a Fitch listáján. Parker Oroszország helyzetét is "komornak" minősítette, mondván: a hitelminősítő az idén nem vár növekedést az orosz gazdaságban. A vezető elemző kiemelte, hogy a Fitch számításai szerint az orosz devizatartalék az utóbbi hónapokban 150 milliárd dollárral csökken.

Az MTI kérdésére, hogy a 25 milliárd dolláros pénzügyi védőháló, amelyet a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az EU és a Világbank nyújtott Magyarországnak, a Fitch megítélése szerint megszüntette-e az árfolyam- és a finanszírozási válság kockázatát a magyar gazdaságban, Parker úgy fogalmazott: a csomag "jelentősen mérsékelte" ezeket a kockázatokat 2009-re, de a magyar gazdaság hosszú távú problémáit, a külső környezettel szembeni sérülékenységét nem szüntette meg teljes mértékben. A Fitch mindazonáltal az idei évre nem lát komolyabb finanszírozási kockázatot a magyar gazdaságban, tette hozzá.

Parker szerint a Magyarországnak adott pénzügyi csomag "hatalmas méretében" több komoly tényező játszott szerepet, köztük a magyar kormány jó kapcsolatai az IMF-fel és az EU-val, valamint az, hogy az EU el akarta kerülni a Kelet-Európán végigvonuló dominóhatás megindulását, amely a nyugat-európai bankoknak is súlyos gondokat okozott volna.

A Fitch csütörtöki londoni rendezvényén mindazonáltal kiderült: a hallgatóságban jelenlévő elemzők nagyon nagy többsége számít arra, hogy 2009-2010-ben egy vagy több kelet-európai szuverén adós nem fizetővé válik.

A cég kérésére elektronikus módon leadott voksok szerint a konferencia részvevőinek alig 19 százaléka jósolta, hogy a következő két évben nem lesz szuverén törlesztési leállás a térségben. Egy kelet-európai ország nem fizetővé válását 31 százalék valószínűsítette, 38 százalék szerint ez két-három térségbeli adóssal is előfordulhat, 12 százalék pedig arra szavazott, hogy akár négy-öt kelet-európai adós állam is törlesztési hátralékba kerülhet az idén vagy jövőre.

Nyertesek és vesztesek: válság a devizapiacon
Több sebből vérzik a régió növekedése 
Egyre lejjebb csúszik Nyugat-Európa 
Dermesztő év vár a világra 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG