A legnagyobb európai hitelminősítő közölte: a hosszú futamú észt devizakötelezettségek besorolása az eddigi közepes befektetői "BBB plusz"-ról két fokozattal - a köztes "A mínusz" kihagyásával - az elsőrendű "A" szintre javul. Ugyanerre a szintre javította a Fitch Ratings a hosszú lejáratú, hazai valutában kibocsátott észt államadósság osztályzatát az eddigi "A mínusz"-ról. Az osztályzatok kilátása stabil.
A hitelminősítő indoklása szerint a hétfői felminősítés előzménye az, hogy az EU pénzügyminiszteri tanácsa a múlt héten hivatalosan is jóváhagyta Észtország jövő januári euróövezeti csatlakozását.
Emellett az észt közfinanszírozási helyzet a legerősebbek között van az EU-n belül: a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási hiány tavaly mindössze 1,7 százalékos volt, az államadósság-ráta pedig alig 7,2 százalék - ez utóbbi a legalacsonyabb adósságszint az unión belül.
A Fitch az osztályzatjavításhoz fűzött elemzésében kiemeli azt is, hogy az észt gazdaság sokkal nagyobb kilengéseket produkált, mint bármelyik euróövezeti tagállam: a hazai össztermék 2007 negyedik negyedéve óta összesen 19 százalékkal zuhant, az infláció pedig, amely korábban kétszámjegyű százalékos ütemekben emelkedett, tavaly nyolc hónapon át negatív tartományban volt.
A londoni elemzői közösségben az észt euróövezeti felvételi kérelem elbírálásának eredményét előzetesen fontos próbának tartották annak megítélése szempontjából, hogy a görögországi válság miatt az EU hatóságai nem fogják-e szigorúbban értelmezni a maastrichti csatlakozási feltételeket.
A Fitch Ratings egy korábbi elemzésében az állt: ha az észt csatlakozást nem engedélyeznék - annak ellenére sem, hogy a balti köztársaság az összes belépési feltételt teljesíti -, az káros precedenst teremtene, és negatív jelzés lenne a közép-kelet-európai EU-térség egészének.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének egyik korábbi elemzése szerint is az észt eurócsatlakozásról szóló döntés fontos jelzése annak a hozzáállásnak, amelyet az euróövezeti jegybank (EKB) és Brüsszel tanúsít az euróövezeti bővítéshez. A GS mindazonáltal azt jósolta: a görög tapasztalatok nyomán az uniós pénzügyi hatóságok ezután már csak akkor járulnak hozzá új tagállamok euróövezeti csatlakozásához, ha a tagjelöltek "a második tizedesjegyig" teljesítik az összes maastrichti feltételt.
MTI