A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb inflációs előrejelzése szerint (éves átlagban) az idén 4,7%-os, míg jövőre 3,5%-os, 2012-re 3,4%-os infláció várható. A magasabb inflációs pálya elsősorban a gazdaságot az elmúlt negyedévekben érő újabb költségsokkok (pl. olajárak, élelmiszerár-emelkedés) és a gyengébb forint/euró árfolyam következménye. A gyenge belső kereslet árleszorító hatása várhatóan egyre csökkenő mértékben érvényesül. A célt továbbra is meghaladó infláció hatása a bérmegállapodásokban is megjelenhet, ami szintén inflációs nyomást eredményezhet - olvasható a jelentésben.
Az inflációs előrejelzés legyezőábrája
Forrás: MNB
A szabályozott árakra vonatkozó döntések (pl. gáz- és áramár-befagyasztás) az idén mérséklik ugyan az áremelkedés ütemét, további intézkedések nélkül az emelkedő nyersanyagárak azonban inflációs többletet eredményeznek 2011-től, amikor lejár a befagyasztás hatálya.
A jelentés szerint a recessziós gazdasági környezetben a hazai maginfláció legfontosabb komponensei megfelelnek a régió tartósan alacsony inflációt mutató országaiban tapasztaltaknak.
A Magyar Nemzeti Bank 2001-től készíti a magyar gazdaság átfogó elemzését „Jelentés az infláció alakulásáról” címmel. A jegybanki prognózis feltételes, ún. szabályalapú előrejelzéssel készül, változatlan monetáris és fiskális politikát feltételez, illetve a megelőző hónap átlagos árfolyamával ill. határidős nyersanyagpályával számol. A költségvetési folyamatok tekintetében – az előrejelzés szabályainak megfelelően – az MNB csak a már elfogadott intézkedések hatásait vette figyelembe; a többi tételnél a múltbeli trendeknek megfelelő technikai kivetítést alkalmazott. Ennek megfelelően például a 16 százalékos, egykulcsos szja hatásait a jegybank a tanulmány elkészítésekor nem mérlegelte, mivel a bevezetés pontos feltételei egyelőre nem ismertek. |
A gazdasági kilábalás rövid távon továbbra is törékenynek tekinthető, tartós fellendülés egyelőre csak az iparban érzékelhető, a belföldi szektorok, a mezőgazdaság teljesítménye nagyon gyenge - áll a jegybank jelentésében. A kilábalás fő hajtóerejét változatlanul az élénk külső konjunktúra jelenti, a belső kereslet továbbra is visszafogja a növekedést. Az ázsiai országok és Németország erős importkereslete magával húzza a hazai exportot is. Ezek alapján 2011-ben 3% körüli, míg 2012-ben ezt meghaladó növekedésre számít a jegybank.
A háztartások fogyasztása várhatóan csak 2011-től kezd el növekedni. Az idén a magasabb törlesztőrészletek, a hitelhez jutás nehezebbé válása, de elsősorban a várható jövedelmekkel kapcsolatos bizonytalanság óvatosabb fogyasztói viselkedésre ösztönöz. A fordulatot a foglalkoztatás lassan meginduló bővülése hozza majd, amit felerősít a személyijövedelemadó-csökkentés hatása.
Részletek hiányában a költségvetési hiánypálya várható alakulása nem ítélhető meg pontosan - fogalmaznak a szakértők. Az inflációs jelentésben bemutatott szabályalapú kivetítés szerint a konvergenciaprogramban megjelölt hiánycélok megvalósításához a jegybank feltételezéseinél szigorúbb költségvetés szükséges. Ennek oka, hogy a költségvetési bevételek elsősorban a belföldi jövedelmekhez és fogyasztáshoz kötődnek, melyek dinamikája a gazdaságban zajló átalakulási folyamat miatt a teljes előrejelzési időhorizonton elmaradhat a gazdaság növekedésétől.
Az GDP előrejelzés legyezőábrája (szezonálisan igazított, kiegyensúlyozott adatok alapján)
Forrás: MNB
Az MNB felhívja a figyelmet: az eddig ismertetett kormányzati intézkedésekj növekedési hatásai döntően 2011-ben jelentkezhetnek. A pénzintézeti különadó, a költségvetési kiadások visszafogása és az állami vállalatok bértömegének mérséklése a gazdaság növekedését visszafogó tényzők, míg a kedvezményes társasági adókulcsot növekedésösztönző tényezőként értékeli a jegybank.
Privátbankár