1p
Az infláció kevéssel a 3 százalékos cél fölött maradhat. A gazdasági növekedés továbbra is csak a külföldnek köszönhető
Az MNB jelentése szerint az infláció a teljes előrejelzési horizonton kevéssel a 3 százalékos cél fölött maradhat. Ennek oka a gyengébb árfolyam, illetve az, hogy a gazdaságot az elmúlt negyedévekben jelentős nyersanyagársokkok érték. A májusi inflációs előrejelzéstől való eltérés oka elsősorban a közüzemi díjak befagyasztása. A gazdasági kilábalás továbbra is törékenynek tekinthető, csak a külső konjunktúrára támaszkodik, a belső kereslet továbbra is visszafogja a növekedést

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb inflációs előrejelzése szerint (éves átlagban) az idén 4,7%-os, míg jövőre 3,5%-os, 2012-re 3,4%-os infláció várható. A magasabb inflációs pálya elsősorban a gazdaságot az elmúlt negyedévekben érő újabb költségsokkok (pl. olajárak, élelmiszerár-emelkedés) és a gyengébb forint/euró árfolyam következménye. A gyenge belső kereslet árleszorító hatása várhatóan egyre csökkenő mértékben érvényesül. A célt továbbra is meghaladó infláció hatása a bérmegállapodásokban is megjelenhet, ami szintén inflációs nyomást eredményezhet - olvasható a jelentésben.


Az inflációs előrejelzés legyezőábrája
Forrás: MNB

A szabályozott árakra vonatkozó döntések (pl. gáz- és áramár-befagyasztás) az idén mérséklik ugyan az áremelkedés ütemét, további intézkedések nélkül az emelkedő nyersanyagárak azonban inflációs többletet eredményeznek 2011-től, amikor lejár a befagyasztás hatálya.

A jelentés szerint a recessziós gazdasági környezetben a hazai maginfláció legfontosabb komponensei megfelelnek a régió tartósan alacsony inflációt mutató országaiban tapasztaltaknak.

A Magyar Nemzeti Bank 2001-től készíti a magyar gazdaság átfogó elemzését „Jelentés az infláció alakulásáról” címmel. A jegybanki prognózis feltételes, ún. szabályalapú előrejelzéssel készül, változatlan monetáris és fiskális politikát feltételez, illetve a megelőző hónap átlagos árfolyamával ill. határidős nyersanyagpályával számol.

A költségvetési folyamatok tekintetében – az előrejelzés szabályainak megfelelően – az MNB csak a már elfogadott intézkedések hatásait vette figyelembe; a többi tételnél a múltbeli trendeknek megfelelő technikai kivetítést alkalmazott.

Ennek megfelelően például a 16 százalékos, egykulcsos szja hatásait a jegybank a tanulmány elkészítésekor nem mérlegelte, mivel a bevezetés pontos feltételei egyelőre nem ismertek.

A következő hónapokban az inflációt alakító tényezők közül az elemzők figyelme elsősorban az iparcikkek árazására, a versenyszférában jellemző bérek harmadik negyedéves alakulására, a pénzügyi közvetítőrendszer aktivitására és a 2011-es költségvetési törvényre irányul.

A gazdasági kilábalás rövid távon továbbra is törékenynek tekinthető, tartós fellendülés egyelőre csak az iparban érzékelhető, a belföldi szektorok, a mezőgazdaság teljesítménye nagyon gyenge - áll a jegybank jelentésében. A kilábalás fő hajtóerejét változatlanul az élénk külső konjunktúra jelenti, a belső kereslet továbbra is visszafogja a növekedést. Az ázsiai országok és Németország erős importkereslete magával húzza a hazai exportot is. Ezek alapján 2011-ben 3% körüli, míg 2012-ben ezt meghaladó növekedésre számít a jegybank.

A háztartások fogyasztása várhatóan csak 2011-től kezd el növekedni. Az idén a magasabb törlesztőrészletek, a hitelhez jutás nehezebbé válása, de elsősorban a várható jövedelmekkel kapcsolatos bizonytalanság óvatosabb fogyasztói viselkedésre ösztönöz. A fordulatot a foglalkoztatás lassan meginduló bővülése hozza majd, amit felerősít a személyijövedelemadó-csökkentés hatása.

Részletek hiányában a költségvetési hiánypálya várható alakulása nem ítélhető meg pontosan - fogalmaznak a szakértők. Az inflációs jelentésben bemutatott szabályalapú kivetítés szerint a konvergenciaprogramban megjelölt hiánycélok megvalósításához a jegybank feltételezéseinél szigorúbb költségvetés szükséges. Ennek oka, hogy a költségvetési bevételek elsősorban a belföldi jövedelmekhez és fogyasztáshoz kötődnek, melyek dinamikája a gazdaságban zajló átalakulási folyamat miatt a teljes előrejelzési időhorizonton elmaradhat a gazdaság növekedésétől.


Az GDP előrejelzés legyezőábrája (szezonálisan igazított, kiegyensúlyozott adatok alapján)
Forrás: MNB

Az MNB felhívja a figyelmet: az eddig ismertetett kormányzati intézkedésekj növekedési hatásai döntően 2011-ben jelentkezhetnek. A pénzintézeti különadó, a költségvetési kiadások visszafogása és az állami vállalatok bértömegének mérséklése a gazdaság növekedését visszafogó tényzők, míg a kedvezményes társasági adókulcsot növekedésösztönző tényezőként értékeli a jegybank.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG