A mandátumának vége felé közeledő, s csökkent hatalma miatt béna kacsaként emlegetett George Bush elnök lesz a házigazdája a globális pénzügyi válsággal foglalkozó első világértekezletnek.
A fejlett és fejlődő világot képviselő G20 csoport tanácskozását fotóeseménynek nevezte a konzervatív lap, amely szerint Barack Obama helyesen döntött, hogy távol marad a konferenciától, hiszen még leendő pénzügyminiszteréről sem döntött. Obama két képviselőjét küldi Washingtonba az esemény idejére, Jim Leach volt kongresszusi képviselőt és Madeleine Albright volt külügyminisztert; egyiknek sincs nagy tapasztalata pénzügyekben.
Washingtonban ki kell találni az új világrendet
A liberális The New York Times is megjegyezte, hogy "Bush hiteltelen és távozóban", Obama pedig jogkör nélkül távol marad. Az újság szerint a tanácskozás részvevői ennek ellenére megvitathatják a krízis okait és egyetértésre juthatnak a globális pénzügyi válság kezelésének alaplépéseiről. Eldönthetik, hogy pénzügyi ösztönző csomagra és a fejlődő országok megsegítésére van szükség. A lap megállapította: a nemzetközi gazdasági helyzet "sivár és egyre sivárabbá válik".
A The Washington Post azt írta a hét végi csúcs kapcsán, hogy a G20-országok pénzügyekről fognak tárgyalni, de "egyetlen vezető nélkül". Az amerikai elnöki interregnum és az ezzel járó bizonytalanság beárnyékolja a tanácskozást. A globális válság mindenesetre arról tanúskodik, hogy a nemzetközi erőviszonyok átrendeződnek. A lap azt is kiemelte, hogy a csúcsra érkező Angela Merkel német kancellár a fedezeti alapok megrendszabályozását sürgeti, amelyet a Bush-adminisztráció viszont ellenez.
Bedöglött az európai gazdaság motorja
Busht már a vádlottak padján látnák
Kína is válságkezel, csak egy kicsit másképp
Tízszeres pénzt adott az IMF
MTI